Ece Ünlü

Ece Ünlü

SPOR PSİKOLOĞU

Zihinsel Split - Step: Nefes alanı açmak

27 Mayıs 2022 - 20:17

Split-step, oyuncunun doğru şekilde hazırlanmasına, dengelenmesine ve topa giden en verimli yolu seçebilmesini sağlar. Oyuncuların zorlu durumlarla başa çıkabilmelerini sağlayan split-stepi gençler biraz daha gözden kaçırabiliyor.
 
“Sabır bizler için sporda önemli bir erdemdir, başarı istiyoruz ve şimdi istiyoruz… Ve beklemek istemiyoruz. Bu bizi gergin ve kararsız yapıyor ve bu da olmasını istediğimiz şeyi geciktiriyor” diyor Dr. Jerry Lunch.
 
Split-step, oyuncunun doğru şekilde hazırlanmasına, dengelenmesine ve topa giden en verimli yolu seçebilmesini sağlar. Eğer oyuncu split-step yapmazsa acele edecek ve vuruşlarını da o aceleyle yapacaktır. Tüm sporcuların her vuruşta mutlaka fiziksel olarak durduklarını görüyoruz. Duraklamayı seçmek sporcuların şimdi ve burada oynamalarına da yardımcı olur. Teknik olarak teniste bir split-step varsa, zihinsel bir split-step uygulamak nasıl bir fayda sağlar hiç düşündünüz mü?
 
Genç sporcular, split-stepi daha da gözden kaçırabiliyorlar. Zihinsel split-step, oyuncuya acele etmeden yerleşme, yeniden merkezlenme ve zorlayıcı anlarında var olma seçeneği sunan bir duraklamadır. Zorlu durumlarla başa çıkmalarına izin verebilir ve neler olduğunu değerlendirmek için netlik sağlayabilir.  Zihinsel duraklama tekniğinin adı: “Dur, hisset, nefes al ve gör.”
 
Duruma bağlı olarak 10 saniye ile bir dakika arasında, hatta daha kısa veya daha uzun sürelerde yapılabilir. Zihinsel duraklama tekniği basittir, ancak uygulaması kolay değildir! Çünkü genellikle maç içerisinde kendi duygularına o kadar kapılır ya da kontrol edemeyecekleri şeyler odaklanmaktan dikkati dağılır ki, bundan dolayı sporcu duraklamayı unutur.


 
Tenisçilerin duraklamayı kullanabileceği üç farklı zaman vardır; maç öncesi, puanlar arasında ve change (oyun aralarında) zamanlarındadır. Özellikle puanlar arasında dur, hisset/fark et, nefes al ve gör tekniğinin tamamını yapabilirler. Farkındalıklarını nefese getirmek, kordajına veya farklı bir nesneye odaklanmak.
 
Maç öncesi: Sporcular sahaya çıkarken, dikkatlerini ayaklarına verebilir ve ayaklarının yere bastığını hissedebilir. Sonra çantalarını yere koyduklarında, sadece nefeslerini fark ederek dikkatlerini nefeslerine verirler. Ardından, baseline'a doğru yürürken, dikkatlerini bir kez daha gördüklerine çevirerek, etrafına bakarak, sahaya ve çevreye yönelirler.
 
Change araları: Oyuncular otururken, dikkatlerini vücudundaki sandalyenin hissine ve ayaklarının yere bastığını fark etmeye verebilir, ardından dikkatlerini tekrar nefese çevirebilir, sadece nefeslerini gözlemleyebilir ve sonra oturduğunda korta dönmeye hazır olurlar.
 
Her maçın zorlukları, momentum değişimleri ve inişli-çıkışlı anları vardır. Sporculara; ‘duraklama, hisset/fark et, nefes al ve gör'ü ya bütün olarak performanslarına ya da sadece bir yönüyle puan rutinlerine/ritüellerine dahil etmelerini öneriyorum. Duraklama, kendilerine bir nefes alanı açmak, yavaşlamak ve yeniden şarj olmak için iyi bir yoldur. Nasıl sporcular bir vuruştan önce adım atmayı unutmuyorsa, her puandan önce zihinsel olarak yeniden merkezlenmeyi/odaklanmayı da unutmamalıdır.
 
Sporcuların bu teknikleri ve rutinlerini oluşturması için bir uzman spor psikoloğuyla çalışması faydalı olacaktır. Kortta kendi oyununuzu daha iyi ortaya koyabilmek için bu teknikten yararlandığınızı bir düşünsenize?

*: Bu makale ilk olarak Kort Dergisi'nin 39'uncu sayısında (Mayıs 2022) yayımlanmıştır. Kort Dergisi'ni Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi uygulamaları üzerinden de indirebilir; bilgisayarınız, tabletiniz ya da cep telefonlarınızdan her an okuyabilirsiniz...