Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Gülberk Gültekin Salman

Gülberk Gültekin Salman


Neden Grand Slam Şampiyonu Bir Kızımız Olmasın?

07 Mayıs 2018 - 14:37

Çok yakın bir zamanda ITF (Uluslararası Tenis Federasyonu) Kadınlar Tenisi Komitesi’ne üye olarak seçilmiştim. Geçtiğimiz günlerde ilk toplantıya Erkekler ve Junior’lar komiteleri ile karma bir toplantıda buluştuk. İngiltere’nin Londra şehrinde ITF’in merkezinde yapılan bu toplantıya yaklaşık 40 kişi katıldı.

Aralarında ITF Başkanı, İsveç, Brazilya, Latvia, İspanya, İngiltere Tenis Federasyonu Başkanları, ETA (Avrupa Tenis Federasyonu) ve WTA (Kadınlar Tenis Birliği) Başkan yardımcıları, USTA (Amerika Tenis Birliği) kadın ve erkek tenisi temsilcileri, Güney Afrika Tenis Federasyonu Başkan yardımcısı gibi dünyanın farklı ülkeleri ve tenis birliklerinin önemli temsilcileri bu toplantıda yer alıyordu. Benim için inanılmaz bir tecrübe oldu ve daha toplantının en başında tanışma aşamasında ne kadar önemli bir misyona sahip olduğumu anladım. Ancak diğer taraftan kendi ülkemde Tenis Federasyonum için Eğitim Komisyon üyeliğinin ise ne kadar yetersiz bir misyon olduğunu ve Türk tenisi için yapabileceğim daha çok şeyin olduğunu anladım.

Birçok gündem maddesinin tartışıldığı toplantıda gelecek yıllarda tenisi geliştirme ve özellikle Junior oynayan tenisçilerin profesyonel turda oynamalarını kolaylaştırma ve gelecek yıllarda kazanç sağlamalarının ne derece önemli olduğu vurgulandı. Gelecek günlerde yapılacak değişimlerin temelleri bu toplantıda konuşuldu. Benim için inanılmaz bir onurdu bu.

Peki bu misyon içerisinde ben neler yapmalıyım diye düşündüm. Tenisin geliştirilmesinde payı bulunan tüm taraflarla buluşmalı ve görüşmeliyim. Federasyon, kulüpler, turnuva düzenleyenler, sponsorlar, antrenörler, veliler ve tenisçiler...Özellikle kadın tenisi komitesinde bulunmam sebebiyle değerli kadın tenisçilerimizle. Dünya tenisinin gelişimi için biz neler yapabiliriz, dünya tenisinin gelişimi de bizim için ne yapabilir dengesini kurmak üzere buradayım…

Yıllar içerisinde özellikle kadın tenisinde başarıları artırıyoruz. Geçmiş nesillerin yarattığı bu akım ile Çağla’nın WTA şampiyonluğu, Başak ve İpek ile olmak üzere ilk 200’e soktuğumuz tenisçi sayının artışı, gelecek nesillerde kadın tenisinde daha fazla kızımızın Grand Slam oynamasını sağlayabilir. Neden bu akım sonunda da bir Grand Slam şampiyonumuz olmasın?

Bütün bu gelişimlerin aslında tenisçilerimizin başarasını artırmak üzere sadece belki ilk adımı. Bu bir takım işi. Her tenisçinin etrafındaki kişiler onların başarısında bir kaynak. Federasyon, kulüp, sponsor, antrenörler (sadece tenis değil, kondisyoner, mental koç, diyetisyen, rehabilite ekibi, vb), veliler ve taraftarlar olmak üzere çok farklı kaynaklardan bahsetmek gerekiyor. Bu farklı kaynakların bütünleşmesi ve beraber hareket etmesiyle tenisçilerimiz kendileri tamamen profesyonelliğe adayıp başarı alabilirler. Bu ortamın oluşturulması tabi kolay değil. Ancak ne kadar mükemmele yaklaşırsak o kadar daha fazla başarı gelecektir. Ben inanıyorum ve geleceğin özellikle kadın tenisindeki başarısı için açık ve güçlü olduğunu düşünüyorum.

Sağlıklı günler sizle olsun…