İsmail Geliç

İsmail Geliç

GÜNCEL

GEÇMİŞİ UNUTMAMAK

27 Temmuz 2021 - 15:25

"Türkiye'de tenisin yaygınlaşması ve uluslararası alanda elde edilecek başarılar, büyük ölçüde güçlü ve dirençli bir teşkilatlanma ve yönetime bağlıdır. Ana statümüz günümüz çağdaş şartlarına göre acil revize edilmelidir."

Değerli antrenör - oyuncu - veli - idareci yani kısaca bütün tenis sevenlere bu yılın geleceğimiz açısından önemli bir sene olduğunu hatırlatarak yazıma başlamak istiyorum.

Son 7 yılını başkan olarak tamamlayan, toplam 17 yıldır yönetimde olan Sayın Cengiz Durmuş’un kulislerde tekrar Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) Başkanlığı için adaylığını koymak istediğini üzülerek duyuyorum.

Bu kadar uzun süre üstelik fahri yapıldığını bildiğim bu görevde geleceğe dair nasıl yeni bir hedef, vizyon konulabilir bilmiyorum; ancak şimdi hep birlikte bakalım özellikle son 7 yıl tenisimizde neler olmuş, yapısal- sportif - mali anlamda herhangi bir ilerleme kaydedilmiş mi?

Kendi döneminde unutturduğu ulusal ligleri 2019 yılında 1 haftalık organizasyon olarak düzenleyen Sayın Başkan, deplasmanlı ulusal ligleri tekrar başlatacağını açıklamasına rağmen; 2020 ve 2021 yıllarında verdiği sözleri yine yerine getirmedi.

Yine bu dönemde Sayın Başkan ve Yönetim Kurulu, zaten çok az sayıda olan kurumsal sponsorlukların bazılarıyla mahkemelik oldu, diğerleri ise sponsorluktan tamamen çekildi. Unutmayalım ki sponsorlar sözlerin yerine getirildiği, istikrarın ve güvenin olduğu yerde olmak isterler.

Pandemi döneminde kulüp kira sözleşmelerini isteyen, onlara kira yardımı yapacağını ilan eden federasyonumuz ve Sayın Başkan bu sözlerini de unuttu ne yazık ki.

Yine kısa bir süre önce TTF sitesinde oyuncu yetenek taramaları yapılacağını ve bu çocukların kulüplerde eğitim süreçlerine devam edeceklerini ilan eden federasyonumuz, ne yazık ki bu projesini de gerçekleştiremedi.

Spor federasyonları içinde en çok tesisi olan spor dallarından biridir tenis... Ancak bu tesislerin birçoğu atıl durumdadır ve işlevsel kullanılmamaktadır. Yeni dönemde buralardan daha çok gelir elde edilmeli ve sürekli sporcu gelişim kampları düzenlenerek tesislerden maksimum fayda sağlanmalıdır.
Tenis Federasyonumuzun bütçesi bu yedi yıl içinde hep küçülmeye devam etti, bununla birlikte oyuncu sayılarımız da küçüldü elbette!

Gelecekte uluslararası arenada başarılı olmaya aday çok az genç oyuncumuzun kaldığını hatırlatmak isterim, herkes bu sisteme olan inancını kaybetmiş gözüküyor.

ITF Junior seviyesinde Grade 1-2’de başarılı olan oyuncu sayımızın toplamda 3'ü geçmemesi ileride yaşanacak başarısızlıkların bugüne yansımasıdır.

Arzulanan hedefe ulaşmada planlama, koordinasyon, denetim, örgütlenme önemlidir. Bu yüzden yeni tenis yönetimi çağın gerekliliklerine göre yönetimsel güncellemeler yapmak zorundadır.

Türkiye'de tenisin yaygınlaşması ve uluslararası alanda elde edilecek başarılar, büyük ölçüde güçlü ve dirençli bir teşkilatlanma ve yönetime bağlıdır. Ana statümüz günümüz çağdaş şartlarına göre acil revize edilmelidir.

Öncelikle oyuncu yetiştiren, onlara maddi manevi sahip çıkan ve tenisçilerini geliştiren kulüpler genel kurullarda söz sahibi olmalıdır.

Tenisin dünya genelinde popülasyon anlamında 1 milyar 200 milyon kişiye eriştiği bu günlerde, Türkiye’de tenis sporunun küçülmesi gerçek bir idarecilik başarısızlığıdır. Bunu tersine çevirmek de elimizdedir.

Kısaca geçmişte verdiği sözlerini rahatlıkla unutabilen bir Başkan'ın, önümüzdeki yönetim döneminde bunları hatırlayabileceğini beklemek naif bir düşünce tarzı olur kanaatindeyim.

Artık etrafıyla kavga etmeyen, kin tutmayan, değer üreten, vizyon sahibi ve ekip çalışmasını benimsemiş; tenis sporunu büyütmek isteyen bir başkana ve spor adamlarından oluşan bir yönetim kuruluna kavuşuruz ümidiyle hepinizin bayramını içtenlikle kutlar, sevgiler dilerim.