İsmail Geliç

İsmail Geliç

GÜNCEL

Türk Tenisi Nereye?

24 Mayıs 2021 - 13:37

"Bu yazımda, tenis aktörlerinin perde arkasında dile getirdiği konuları açık yüreklilikle yazmaya karar verdim."

Bilmelisiniz ki Türkiye’de tenisin içinde yer alan tüm paydaşlar ya mutsuz ya da gelecekten umutsuz... Zira Federasyon Yönetimi ve Başkan’ı kulüplere ve sporculara ilgisiz, özensiz davranarak, Pandemi dönemini kötü yönetmiştir. 

Süreç içerisinde kulüplere hızlı ve etkin bilgilendirme yapılamamış, sorulara cevap verilememiş ve özellikle de milli takım seçmeleri öncesinde sporcuların seçmelere eşit şartlarda hazırlanma koşulları sağlanamamıştır. Ülkemizde yüzlerce kulüp, antrenör, sporcu zor durumda iken; Federasyon tarafından verilen sözler tutulmamış ve özellikle kira, sporcu destekleri yeterince yapılmamıştır.

Düşününüz ki, Federasyon Başkanı önce Covid-19 nedeni ile sponsor olan otelde turnuvalar yapılmasına karşı çıkıyor. Daha sonra yapılan görüşmeler sonucunda, değişen ticari dengeler nedeniyle yine Covid-19 ortamında, aynı otelde turnuvalara devam edildiği de kamuoyu tarafından gözlemlenmektedir.

Hâl böyle olunca, Federasyon'a sponsor olan otel/şirketin ödediği bedelin karşılığında sağladığı iltimaslar kafalarda soru işareti bırakmaz mı? Ayrıca profesyonel turnuvaların (15K) neden sadece Antalya’da oynandığını bizlere kim izah edebilir!Federasyon Başkanı'nın sık sık turnuva otelinde bulunması ve adının otele bağlı akademi ile anılması, paydaşlarda iyi hisler oluşturmuyor. Kanımca sponsorluk anlaşmasının da Türk tenisine içerik açısından yeterince katkı sağlaması olanaksız gözüküyor. 

Federasyon kendi sitesinde göstermelik uluslararası turnuva ilanı yayımlayıp, kulüplerden beklenenin üzerinde talep gelmesi ile bu turnuvaların sponsorluk anlaşması neticesinde sadece otel/şirkete verileceğini açıklayarak kulüplerde yine hayal kırıklığı yarattı.

Ülkemizin çalışkan antrenör ve yetenekli sporcu potansiyeli mevcut, bunu ortaya çıkartabilmek için yalnızca samimiyetle çalışan yeni bir Başkan ve TTF Yönetimi'ne ihtiyacımız var.

Yıllardır tekrar edilen, ‘sokak tenisi’, ‘oyna-oyunda kal’ gibi ezber cümlelerden çok sıkıldı paydaşlar, ayıca zengin sporu olmaktan çıkaracağız dediğiniz ve gelinen süreçte görüldüğü gibi sadece zenginlerin yapabildiği bir spor haline getirildi Türk tenisi.

Sonuç olarak, birbirine güvenmeyerek gruplaşmış bir Federasyon Yönetim Kurulu'na ve onlara 'liderlik yapacak meziyetlere' sahip olup olmadığı, tartışmaya açık bir başkana mecbur olmadığımızı düşünüyorum.

Umarım önümüzdeki dönem teniste ticaretin değil, sporcularımızın dünyada elde ettiği başarıların konuşulduğu bir süreç yaşanır.

*: Bu yazı ilk olarak, Kort Dergisi'nin 33'üncü sayısında yayımlanmıştır. Kort Dergi'yi Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi uygulamalarından da indirebilir; cep telefonu, tablet, laptop ya da masaüstü bilgisyarınızdan her an okuyabilirsiniz.