Köksal Genç

Köksal Genç


Tenis neden önemli?

05 Eylül 2020 - 00:37

Tenisin insan hayatına, sağlığına ve yaşam kalitesine olan artıları o kadar fazla ki; tenis oynayanların çevresindeki herkesi oynamaya teşvik etmesi ile bu halka daha da genişleyebilir.


Son zamanlarda dilimizden düşürmediğimiz sosyal mesafe terimi sporda adeta tenis branşı ile örtüştü. Günümüz insanlarını (yetişkin-çocuk) rahatlık tuzağından kurtaracak, konfor alanlarından çıkmalarını sağlayacak, baskı ve stres altında doğru karar alma becerisini de hızlandıracaktır. Hem zihinsel hem de bedensel olarak performans arttırıcı özelliğiyle var olan tenis branşını size detaylı bir şekilde anlatmak istiyorum.

Öncelikle teniste genel, özel, anlık ve saniyelik tercihler söz konusudur. Bu tercihler esnasında; her vuruş, her puan, her oyun, her set, her maç, her turnuva, her dönem sonunda tüm planlamalar tekrar gözden geçirilir.

TENİS OYNARKEN HANGİ ÖZELLİKLER GELİŞTİRİLİYOR?

* Her vuruşta saliselik dilimde kararlar alınır. (Hızlı karar verme)
* Topun gidiş-geliş, sekme vb. hareketleri izlenir. (Odaklanma)
* Topa doğru harekete geçilir. (Aksiyon-Reaksiyon)
* Topun olduğu yere doğru koşulur. (Atletik özellik)
* Bir an önce topa gidilir. (Çabukluk-Patlayıcı kuvvet)
* Top ile buluşma mesafesi planlanır. (Derinlik hissi)
* Top ile doğru teknikte buluşulur. (Beceri-Koordinasyon)
* File ve saha ölçüleri dikkate alınır. (3 boyutlu görüş yeteneği)
* Maç öncesi rakibe göre oyun planı belirlenir. (Strateji)
* Her maçta rakip oyuncunun zayıf yönlerini tespit etmeye çalışılır. (Taktik beceri)
* Stres ve baskı altında kararlar alınır. (Stres yönetimi)
* Her vuruş sonrası tekrar hazırlık yapılır. (Kondisyon)
* Bunları yaparken siz ve rakibinizin tek bir hedefi var; puan almak ve galibiyet. (Amaç)
* Tüm ritüelleri maçın geneline ve tenis hayatımıza uygulamaya çalışırız. (Strateji-Planlama)TENİSİN FAYDALARI BİTMİYOR

Her vuruşta mikro saniyelerde problem çözmeyi binlerce, milyonlarca kez tekrarlayan bir mekanizma; hayata karşı tüm problemleri çözerken zaman avantajı da ekleneceği için çok rahat olacaktır. Hiç zorlanmayacak ve doğru çözümü bulma aşamasında daha başarılı olacaktır. Bu mekanizma, normal hayatta herhangi bir problemle veya dirençlerle karşılaştığında çözüm yolları daha mantıklı olacaktır. Alınan kararlarda hata şansı azalacaktır. Galibiyet ve mağlubiyetin hayatın parçası olduğunu öğrenen mekanizma, geçmişe takılmadan önüne bakmayı öğrenecektir.

Üstelik bunları yaparken insanların akciğer kapasitesi gelişiyor ve hastalıklara karşı daha dirençli oluyor. Fiziksel ve ruhsal anlamda da güç kazanıyor. Sosyal çevresinde daha aktif gözüküyor.

650 metre karede 2 kişinin spor yaptığı bir branşta; sosyal mesafe, sağlık, psikolojik ve fiziksel iyilik hâli için siz de tenisle tanışın ve sevdiklerinizi tenis ile tanıştırın.

Genç Tenis Akademisi Başkanı
Köksal GENÇ