Reklam
Reklam
Milena Zubkova

Milena Zubkova


Başarılı sınav

22 Eylül 2020 - 14:12

Bir hafta boyunca TTF İstinye Tenis Merkezi’nde düzenlediğimiz TEB BNP Paribas Tennis Championship’te, hiçbir negatif durumla karşılaşmadan alnımızın akıyla iyi bir turnuva geçirdik.

Yepyeni bir tesiste, yepyeni bir turnuvayla, alışıldığın dışındaki kurallar ve prosedürlerle, Covid-19’a rağmen tenise devam ettik. 2019’da sonlandırılmış olan İstanbul Cup’tan sonra, Türkiye Tenis Federasyonu’nun, Octagon ile iş birliği sayesinde 2020 yılında Türkiye’ye geri kazandırılan yeni WTA tenis turnuvası TEB BNP Paribas Tennis Championship İstanbul’u, TTF İstanbul Tenis Merkezi’nde başarıyla gerçekleştirdik.

TTF İstanbul Tenis Merkezi, uluslararası turnuvalar gerçekleştirebilmek için gerekli bütün ihtiyaçlara cevap veriyor. Yemyeşil korunun içinde bulunan 4 adet maç kortu ve 3 bin seyirci kapasiteli bir merkez kortuyla, restoranı, soyunma odaları, donanımlı fitness’ı ve ofisleriyle, güzel şehir manzarası ve tertemiz havası ile dünya tenis yıldızlarına ev sahipliği yaptı.Mart ayında başlayan, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TTF tarafından yürütülen inşaat süreci, sokağa çıkma yasakları ve karantinadan dolayı askıya alınmıştı. Orijinal tarihi 20 - 27 Nisan 2020 olan turnuvamız, pandemiden dolayı 7 Eylül 2020 tarihine ertelenmişti. Turnuvanın takvime tekrar alınmasıyla inşaat kaldığı yerden tam hız devam etti ve turnuvaya sayılı günler kala tamamlandı. Bu süreçte WTA ekibiyle haftalık fotoğraflar ve raporlar paylaşıldı, turnuva operasyonlarının planlamaları yapıldı.

WTA’in de Türkiye Tenis Federasyonu'na ve turnuva yönetim ekibine olan güvenini ve inancını da bu süreçte görmüş olduk. Desteklerini esirgemedikleri için de kendilerine çok minnettarız.

Aslında herkesin alışık oluğu bir turnuva modelinden çok farklı, Covid-19 önlemleri doğrultusunda gerçekleştirilecek bir turnuvaya hazırlanıyorduk. Turnuvamızda bu sene bilindiği üzere, ne yazık ki seyirci yasağı vardı.

Önceki senelerde oyuncuların, misafirlerimizin ve WTA yetkililerimizin konforunu sağlamak, onlara en güzel şartları sunabilmek adına ortamlar yaratırken; bu sene tesiste daha az zaman geçirilip, alanlardaki insan sayısını minimumda tutabilmek için çabaladık. Personel sayısını, ortak kullanım alanlarını azaltarak, turnuvada kullanılan hijyen malzemelerini, en fazla 2 kişi kapasitesinden dolayı turnuva araç sayılarını, hem otel hem tesiste sağlanması gerektiğinden dolayı yemek servisini arttırdık.Turnuva süresince yüzlerce test yapıldı. Turnuva Direktörü’nden top toplayıcısına; şoföründen, fizyoterapistine kadar, turnuvanın çeşitli alanlarında görev yapan tüm ekibin sağlığı eşit şekilde kontrol altında tutuldu. Akredite olan kişilerin tesise ayak basmadan önce test sonuçlarının negatif olduğundan emin olmamız gerekiyordu. Bu sürecin yürütülmesinde şahsen kendim zamanımın çok büyük kısmını harcadım. WTA de ek olarak, bu alanda yetkin iki uzmanını bize destek olması için gönderdi. Tüm bu zorlu ve stresli sürece rağmen çok başarılı olduk.

Oyuncular ve misafirlerimiz, İstanbul’a ayak bastıkları andan itibaren artık bizim sorumluluğumuz altına giriyordu. Kendilerini havaalanı operasyon ekibinin desteğiyle, özel hizmetle karşılayarak, hızlı geçişlerden geçirdik ve turnuva ekibimize, şoförlerimize teslim ettirdik. Direkt turnuva otelimize götürülerek odalarına check-in yapmadan önce test yaptırdık. Oyuncular ve misafirler sonuçları çıkana kadar odalarında beklediler, yemek ihtiyaçlarını da odalarında karşıladılar.
 
Test sonucu negatif çıkan kişiler akreditasyonlarını otelden alarak, dezenfekte edilmiş ve şoförle aralarında seperatör olan turnuva araçlarımızla tesisimize geldiler. Tesisin her alanında dezenfekte istasyonları kuruluydu, sosyal mesafe için yazılar, maske takma zorunluluğu vardı ve herkes kurallara disiplinli bir şekilde uyuyordu.Maçlarda top toplayıcıların ve hakemlerin sayıları 3’er kişi ile sınırlanmıştı. Top toplayıcı kişilerin oyuncu havlularını ellemeleri yasaktı ve bunun için oyuncuların havlularını bırakabilecekleri farklı renkte sehpalar konmuştu. Maç bitiminde el sıkışmak yasaktı, oyuncular raket tokuşturarak birbirlerini tebrik ediyorlardı.
Tüm değişikliklere ayak uydurarak, tüm prosedürleri titizlikle yerine getirerek, hiç pozitif vaka yaşamadan, herkesin övgüleriyle, büyük başarıyla bitirdiğimiz turnuvamız, pandemi sürecinde bu zamana kadar yapılan en iyi turnuva olarak hafızalarda kalacak.

Önümüzdeki yıllarda devam edeceğimiz TEB BNP Paribas Tennis Championship İstanbul - WTA turnuvamıza gelecek olan dünyanın en iyi kadın tenisçilerini izlemek için, ulaşımı çok kolay lokasyonu olan yeni TTF İstanbul Tenis Merkezi’nde, tüm tenisseverleri ağırlamayı dört gözle beklemekteyiz.
 
*: Bu makale ilk olarak, Kort Dergi'nin 29'uncu sayısında yayımlanmıştır. Dergimizi Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi uygulamalarından da indirebilirsiniz...