Reklam
Reklam
Pemra Özgen

Pemra Özgen


2019 - ITF'in yeni kuralları

19 Nisan 2019 - 14:10 - Güncelleme: 18 Nisan 2020 - 18:41

ITF, bilinen adıyla Uluslararası Tenis Federasyonu, 2019 yılı itibariyle kural değişikliklerine gitti ve başta oyuncular olmak üzere, yeni kurallara karşı çıkanlar oldu.

ITF, 2019’da yeni kuralları da beraberinde getirdi. Birçok oyuncu ise bu kurallara karşı durumda. Hatta şu anda tenisçiler ve ITF arasında birçok yazışma ve konuşma yapılıyor. Peki nedir bu yeni kurallar? Kısaca özetlemek gerekirse;

1- WTA / ATP ve ITF olmak üzere iki farklı sıralama sistemi var. Mesela bir oyuncunun WTA sıralaması 200, fakat ITF sıralaması 900 olabiliyor. ITF sıralaması kadınlar için 15.000 dolarlık turnuvalarda kazandığınız puanlardan, erkeklerde ise 15.000 ve 25.000 dolarlık turnuvalardan kazandığınız puanlardan oluşuyor. 15.000 dolarlık turnuvalarda WTA / ATP puanı kazanılmıyor. Ayrıca erkeklerde 25.000 dolarlık turnuvalarda sadece yarı finalden itibaren ATP puanı elde edilebiliyor.

2- Daha az katılımlı eleme tabloları. Sene başında 24 kişilik olan kontenjan, şu an 32’ye yükseldi. Bu durum, geçen senelerde turnuvaya göre 64, hatta 128 kişilik bile olabiliyordu.

3- 15.000 dolarlık turnuvalarda genç oyuncular (ITF JUNIOR) için 5 kişilik kontenjan hakkı.

4- 25.000 dolarlık turnuvalarda ITF sıralaması yüksek olan oyuncular için yine 5 kişilik kontenjan hakkı. Geçen sene ana tabloya doğrudan 18 oyuncu giriyorken, bu sene 5 kişilik ITF kontenjan hakkıyla 13’e düştü.

5- Eleme maçları artık pazartesi günü başlıyor. Turnuvaya göre oyuncuların günde 2 maç yapabilme olasılığı var. Bu durum tamamen turnuvanın inisiyatifine kalmış. Ayrıca eleme maçlarında son set, 10 puan üzerinden yapılacak tie-break ile oynanıyor.

6- Double oynamak için tekler sıralaması öncelik alınıyor. ITF turnuvalarında eskiden sadece çiftler sıralamanız göz önünde bulunduruluyordu. Şimdi ise eğer ki tekler sıralamanız, çiftler sıralamanızdan daha yüksekse; tekler sıralamanızı, çiftler oynamak için kullanabiliyorsunuz.

Bu yukarıda sıraladığımız yeni kurallar belli başlı en önemli değişiklikler. Önceden de belirttiğimiz gibi bu yeni sistem oyuncular için birçok sorunu ve tartışmayı da beraberinde getirdi.

Birçok oyuncu sene başında küçülen eleme tablolarından dolayı turnuvalara katılamadı.
Elemede günde 2 tekler maçı yapıldığı turnuvalarda oyuncular ekstra yoruluyor.
İki farklı sıralama sistemi olduğu için oyuncular turnuva programı yapmakta zorlanıyor.
Yine küçülen eleme tablolarından dolayı turnuvaların zorluk derecesi, önceki senelere göre gözle görülür bir şekilde arttı. (Özellikle sene başında az turnuva olduğu dönemlerde)
Kariyerini çiftler oyuncusu olarak sürdürmek isteyen bir oyuncu için, yeni getirilen çiftler kuralıyla birlikte, bu istekleri çok daha zor bir hale geldi.

*: Bu yazı, Kort Dergi 20'nci sayısında yayımlanmıştır.