Reklam
Reklam
Pemra Özgen

Pemra Özgen


Avustralya Açık'ın ardından...

09 Şubat 2019 - 14:16

Sezonun ilk büyük turnuvası geride kaldı ama bu sene Avustralya Açık birçok alanda değişikliğe gitti. En çok da oyuncuların lehine olan bu değişimde organizatörleri takdir ettim.

Senenin ilk Grand Slam’i Avustralya Açık olduğundan dolayı hem oyuncular için hem de tenisseverler için bu turnuva tenis takviminde çok heyecan verici bir yer tutar. Tüm tenisseverler uzun bir aradan sonra favori oyuncularının nasıl bir performans sergileyeceğini merak eder. Avustralya’daki saat farkından dolayı ekran başında maçları takip etmek pekte kolay olmaz aslında ama kimse bir sürü heyecanlı maçı kaçırmayı da istemez. Uykusuz geçen geceler aslında tenisin tüm dünyada ne kadar çok sevildiğinin bir kanıtıdır.

Avustralya Açık’ın en önemli özelliklerinden birisi aslında havası. Çok değişken bir havası olduğu için oyuncular çok farklı şartlarda maç yapıyorlar. Bazı günler havanın 40 derecelik sıcaklığa ulaştığı günler bile oluyor. İşin enteresan tarafı, iki saat içinde hava 40 dereceden 25 dereceye kadar düşebiliyor. Sonra hemen arkasından birden yağmur yağabiliyor ve ne olduğunu tam anlamadan üç saat içinde birbirinden değişik hava şartlarına tanık olabiliyorsunuz.

Avustralya Açık’ta bu sene oyunculara daha iyi hizmet verebilmek için birçok değişiklik yapılmış. Yeni soyunma odaları, lokantalar, buz havuzları, dinlenme odaları vb. Bu gibi büyük turnuvalarda oyuncuya verilen önem gerçekten çok büyük. En ince detayına kadar herşey oyuncular için düşünülmüş.

[caption id="attachment_8906" align="alignnone" width="900"] Sloane Stephens'in yavru timsahla imtihanı.[/caption]

Hatta ve hatta Avustralya’da oyuncuların görmesi için hayvanat bahçesini kulüp içine bile taşıyorlar. Hayvanat bahçesi derken tabii ki birkaç çeşitten bahsediyoruz. Mesela koala, kanguru, timsah, kertenkele ve adını bilmediğim birkaçı daha. Oyuncular bu hayvanlarla yakından ilgilenme şansı buluyor, fotoğraflar çektiriyor ve bu yoğun tempoda bu gibi başka şeylerle ilgilenmek bir nebzede olsa oyuncunun rahatlamasını ve kafasının dağılmasını sağlıyor.

Ne olursa olsun her Grand Slam’in yeri izleyen için de, oynayan için de ayrıdır. Avustralya Açık’ın en büyük şansı ve özelliği ilk Grand Slam turnuvası olmasıdır. Hele ki sene başında herkesin dört gözle beklediği oyuncular turnuvada üst turlara çıkarsa tadından yenmez diyebiliriz.

*: Bu yazı, Kort Dergi 19'uncu sayısında yayımlanmıştır.