Reklam
Reklam
Pemra Özgen

Pemra Özgen


Küçük Tohumlar

08 Aralık 2018 - 14:17

Bazı turnuvalarda antrenman yapmak için kort bulmak çok zordur. Bulsanız da çoğu zaman kortu paylaşmak zorunda bile kalabilirsiniz. Her zaman iyi şartlarda oynamak zordur ve önemli olan, elindeki olanaklarla en iyisini yapabilmektir.

Her oyuncu sene içinde onlarca turnuvada yer alır. Bazı turnuvalarda oyuncu ileriki turlara ulaşırken, bazen de ilk turlarda turnuvaya veda eder. Oyuncu açısından turnuvanın başında veda etmek zordur. Özellikle oyuncunun iki hafta üst üste aynı ülkede veya aynı şehirde oynadığını varsayalım. Diğer turnuvanın başlamasına az çok bir hafta vardır. Bu bir hafta içerisinde diğer turnuvaya hazır olmak için oyuncunun doğal olarak antrenman yapması gerekmektedir. Bazen bu durum oyuncu için zordur. Neden diye sorarsak?

Bazı turnuvalarda antrenman yapmak için fazla kort yoktur. Bu yüzden çok erken saatlerde veya çok geç saatlerde antrenman yapmayı beklemesi gerekmektedir. Kortu başka oyuncularla paylaşmak zorunda oldukları için bazen kort içinde çalışmayı istedikleri şeyleri tam anlamıyla çalışamazlar. Bunun üstüne bir de kısıtlı saatleri vardır. Özellikle daha küçük ödüllü turnuvalarda kondisyon yapabilmek için salon bazen bulunmamaktadır. Bulunsa bile bazen o kadar küçüktür ki, aynı anda bir kaç kişi girildiği takdirde adım atılamaz durumda olunur.

Oyuncu kendi elindeki aletlerle ve imkanlarla kendini formda tutmaya çalışır. Bu gibi şeyler ufak tefek sorunlar gibi görülse de bazı zamanlarda oyuncunun kendini motive etmesi zor bir hal alır. Peki bunlar üstesinden gelinemeyecek şeyler midir? Hayır, değil. Fakat bazen keşke şartlar daha kolay olabilseydi dendiği günler vardır.

BÜYÜK TURNUVALARDA SORUN DAHA AZ

Büyük turnuvalarda oyuncular, bu gibi sorunlarla daha az karşılaşıyorlar. Kort sorunu fazla olmuyor. İstendiği takdirde günde çift antrenman yapabilme olanağı daha fazla oluyor. Fazla kort olduğu için kortu, başka oyuncularla paylaşmak durumunda kalınmıyor ve oyuncu istediği gibi antrenman yapabiliyor. Kondisyon yapabilmek için de salon bulunuyor. Özetlemek gerekirse bir oyuncunun gelişebilmesi için çok daha rahat bir ortam bulunuyor.

Birçok oyuncuilerlerken bu yollardan geçiyor. Bu yollar geçilmesi ve yaşanılması gerekenyollar aslında. Oyuncu ilerlediği zaman, bu yaşadıklarının farkına daha iyivarıyor ve aslında elindeki olanakların değerini daha bir anlamış oluyor. Herzaman en iyi şartlarda olmak, hayatın her alanında zordur. Önemli olan elindekiolanaklarla elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmaktır. Ve elbet bir günekilen bu küçük tohumların meyvesini toplamanın zamanı gelecektir.

*: Bu yazı Kort Dergi, Aralık 2018 sayısında yayımlanmıştır.