Reklam
Reklam
Pemra Özgen

Pemra Özgen


Sıra dışı alışkanlıklar

25 Mayıs 2018 - 22:35

Çoğu tenisçinin itiraf etmese bile hayatında uyguladığı bazı alışkanlıklar vardır. Televizyonlarda ya da tribünde maç izlerken, oyuncuların normal şartlar altında pek rastlanmayan hareketler yaptıklarını ve sözler söylediklerini görmüşsünüzdür. Peki bunlar aslında nedir? Oyuncular bu hareketleri neden yaparlar?


Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Sadece kendilerini iyi hissetmek için... Tenisin oyuncular üzerindeki stresi özellikle turnuva dönemlerinde çok büyüktür. Bu stresi bir nebze de olsun azaltmak için oyuncuların kendilerine has alışkanlıkları vardır. Örneklendirmek gerekirse; saha içindeki çizgilere basmamak veya bilinçli olarak hepsine basmak, hep kazandığı tarafa oturmak, maçta aynı kıyafetleri giymek, servis atmadan önce tenisçinin kendine özel bir hareket yapması, aynı şekilde servis karşılarken başka bir hareket yapması, içtiği içecekleri belirli bir hizaya göre koymak gibi... Hatta bu saydıklarımızdan bazılarını bilinçsiz olarak yaparlar. Hareketleri tekrar ede ede öyle alışmışlardır ki; bu hareketler artık otomatik olarak oluşur. Evden çıkarken kapıyı kilitlemek gibi bir şeydir bu, düşünülmez ve kendi kendine olur.

Bunlara ek olarak hep yediği yemeği yemek, aynı restorana gitmek, aynı masaya oturmak, hep kullandığı duşu kullanmak gibi alışkanlıkları da ekleyebiliriz. Bu saydıklarımız en sık görülenlerdendir. Tabii ki de çok sıra dışı şeyler olduğu da oluyordur. Bu artık biraz hayal gücümüze kalmış.İYİ HİSSEDİYORSA NEDEN YAPMASIN?

Her ne kadar dışarıdan bakıldığında bu hareketler çok anlamlı gözükmese de; hatta oyuncuların çoğunun bu yaptıklarının, maç sonucunu etkilemediğini bilse de, alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemez. Bazı tenisçilerde ise bu alışkanlıkları yerine getiremedikleri taktirde, maçın sonucunun kötü olacağı inancı vardır. Bu her oyuncu için değişken bir durumdur.

İşin bir de komik kısmı vardır. Bazen oyuncular bu durumun bilincinde oldukları için kendileriyle dalga geçer. Aslında oyuncu her şeyin farkındadır; ama bazen iyi performans sergilemek için elindeki tüm kartları sahaya dökmek durumundadır. Bu onun içinin rahatlığı için çok önemlidir. Aklında soru işareti kalacağına, bu alışkanlıklarını kendini iyi hissediyorsa neden yapmasın?

Bu belirttiklerimiz aslında sadece tenis için değildir. Tüm spor dallarında bu şekil alışkanlıkları olan bir sürü sporcu bulunmaktadır. Sporcu her akşam aynı yemeği yemek veya kortun içindeki çizgilere basmadan iyi performans sergiliyorsa; bu tip zararsız alışkanlıklar hep var olacak gibi duruyor.

*: Bu yazı, Kort Dergi Mayıs sayısında yayınlanmıştır.