Ramazan Hakan Yılmaz

Ramazan Hakan Yılmaz


İstanbul'a birçok yıldız gelir!

08 Temmuz 2020 - 19:28

Beklenenin aksine takvimde dezavantajlı bir yere sahip gibi görünse de İstanbul’da düzenlenecek WTA turnuvasına önemli isimler, konum itibariyle akredite olacaktır.
 

Çoğumuz belki ABD Açık’ın ikinci haftasına denk düşen TEB BNP Paribas Tennis Championship İstanbul'un ‘büyük talihsizlik’ olarak nitelendirse de bence öyle değil. Aksine İstanbul, bu konuda çok avantajlı bir konuma sahip. Avrupa’dan birçok elit oyuncunun ülkemize gelmesini bekliyorum.

Biraz iddialı gibi olacak ama sıralamada ilk 20’de yer alan 4-5 kadın oyuncunun İstanbul’a gelmesini bekliyorum. Neden? Çünkü ABD Açık’ın düzenlenmesinde ve oyuncuların katılımı anlamında ciddi sıkıntılar mevcut. Özellikle turun büyük çoğunluğuna hitap eden Avrupalı birçok tenisçinin ABD’ye olan uzun seyahati, orada karantina altında kalma zorunluluğu, turnuvayı oyuncuların gözünde dezavantajlı hale getiriyor.

Puan ya da gelir ne kadar fazla olsa da ABD, kıta olarak uzak bir yerde. Kaldı ki oyuncuların kondisyonları ve fiziksel görünümleri de istenilen seviyede olmadığı için birçok oyuncunun buraya gitmeme yönünde karar vereceğini düşünüyorum. Bu yüzden İstanbul son derece kritik bir öneme sahip turnuva olacak. Kendimi oyuncuların yerine koyarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Bu kadar uzun tenise ara verdikten sonra seyahatin daha kısa olduğu ve nispeten daha kolay turnuvaları seçerdim. Zamanla büyük turnuvaları oynama eğilimine girişirdim.Kabaca ilk 100’de yer alan oyuncuların neredeyse tamamı kazanacağı gelirden çok gelişimine önem verir. Çünkü ne kadar gelişme gösterirse o kadar performansı artacak ve aldığı sonuçlara ve dolayısıyla kazandığı paralara yansıyacaktır. Tüm bunları birleştirdiğimizde ABD Açık’a gitmenin oyuncuya fazla bir getirisi olmayacaktır.

Yazımın başındaki ilk 20 oyuncularına göz atmak gerekirse; Halep, Pliskova, Svitolina, Bertens, Sabalenka, Bencic, Martic hatta Muguruza gibi önemli isimlerin tercihini ABD yerine İstanbul’dan yana kullanmaları hiç de sürpriz olmayacaktır. Kaldı ki misal Elina Svitolina, Ukrayna’dan ABD’ye 12 saat sürecek uzun bir yolculuğa mı gider, yoksa 2 sene önce şampiyonluk da yaşadığı ve sadece 70 dakikada geleceği İstanbul’a mı? Oyuncular İstanbul’u 5 aylık aranın ardından tura tekrar adapte olabilecekleri bir turnuva gözüyle değerlendireceklerdir. Seri başı isimler İstanbul’da sadece 4 maç yaparak şampiyon olma ve moral bulma yolunu seçeceklerdir. Nispeten zor rakiplerle de karşılaşmayacakları için İstanbul onlar için kesinlikle doğru tercih olacaktır.

ABD Açık’a kimler gider? Ash Barty, Serena Williams, Sofia Kenin, Bianca Andreescu, Naomi Osaka gibi isimler gider. Serena bu arada yıllardır beklediği 24’üncü Grand Slam’ini bu defa almaya her zamankinden daha fazla yaklaşabilir. Çünkü mevcut şartların onun lehine olduğunu düşünüyorum.İstanbul’un New York ile kıyaslanması noktasında İstanbul’un pandemi sürecinde ne kadar iyi yönetildiği de net bir gerçek. New York, ABD’nin salgından en fazla etkilenen şehri ve bu veri bile oyuncuların kafasını karıştırmaya yetiyor da artıyor bile. Avrupa’nın her bölgesinden İstanbul’a kolay ve hızlı şekilde seyahat imkânının olması bizim için çok büyük bir artı olarak hanemizde bekliyor. Ek olarak İstanbul’daki birçok önemli otelin de ‘turizm sertifikası’ aldığını da belirtelim.

Yeni adıyla TEB BNP Paribas Tennis Championship İstanbul, ABD Açık’ta olduğu gibi seyircisiz oynanacaktır. Fakat TV yayınlarının avantajlı bir şekilde satılmasıyla tenisseverler de maçları izleme şansına sahip olacaktır. Çağla Büyükakçay’ın 2016 yılında göğsümüzü kabartarak şampiyonluk yaşadığı bu turnuva bizim ve sonuna kadar da sahip çıkmamız şart! Kaldı ki pandemi sürecinde bu turnuva her zamankinden daha değerli. Çünkü toprak sezonunun ilk organizasyonu olacak.

*: Bu makale, Kort Dergi'nin 28'inci sayısında yayımlanmıştır. Dergimizi Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi uygulamaları üzerinden de indirebilirsiniz.