Reklam
Reklam
Serdar Sözkesen

Serdar Sözkesen


2020 - Teniste akıl oyunları

19 Mart 2020 - 14:04

2020, spor camiasında bütün dalları etkilemeye devam ederken, teniste neredeyse her gün farklı bir haber gündeme damga vuruyor. Son olarak Roland Garros ile diğer turnuvalar arasındaki gerginlik dikkat çekiyor.
 

Dün ATP ve WTA ortak yaptığı açıklamada 8 Haziran'a kadar herhangi bir turnuvanın oynanmayacağını açıkladı.


Açıklamanın detaylarını incelediğimizde; kararda ITF, AELTC (Wimbledon), USTA (ABD Açık) ve Tennis Australia'nın (Avustralya Açık) mutabık olduğu eklendi.

Yani Fransa Tenis Federasyonu'nun (Roland Garros) mutabıklığı bildiride yayınlanmadı.Bilindiği gibi salı günü Fransa Tenis Federasyonu, Covid-19 tehdididine karşı Roland Garros'u 20 Eylül - 4 Ekim tarihleri arasında düzenleyeceklerini bildirmişti. Bu, bir yerde şahsi alınan bir karar olmuş, başta Laver Cup olmak üzere, birçok turnuvanın da eleştirisine sebep olmuştu.

Laver Cup, 25-27 Eylül tarihleri arasında Boston'da oynanacağı için, Roland Garros ile çakışmış olacaktı. Kaldı ki ABD Açık ise 29 Ağustos - 13 Eylül arasında oynanacaktı. Bu bir yerde ABD Açık bittikten sadece 1 hafta sonra Roland Garros'un başlayacak olması, hem tur organizatörlerini, hem sponsorları, hem oyuncuları, komple bir şekilde etkileyecekti. Fransızlar, bu kararı alırken, ne turdaki diğer turnuvalara, (özellikle slam'lere) ne de oyunculara, kimseye danışmadı.

Sert zeminden toprak zemine geçiş, New York'tan Fransa'ya geçiş... Sadece 1 hafta ara... Neresinden bakarsanız bakın, çok çok şahsi alınmış bir karar!

Naomi Osaka, Roland Garros'un tek taraflı kararına "Excuse me" diye twit atarken, Vasek Pospisil ise New York Times'a "Bu çılgınca" dedi.

Wimbledon yetkilileri yaptıkları açıklamada, turnuvanın tarihinin değiştirilmeyeceğini, gündemi yakından takip ettiklerini ve son ana kadar turnuvayı düzenlemek istediklerini belirtti.ABD Açık ise tarihlerini değiştirmediklerini açıklayarak, ağırlıkla Roland Garros yetkililerine şunları söyledi: “Dünyanın salgın karşısında topyekün bir araya geldiği bir zamanda, böyle tek taraflı bir karar verilmemesi gerektiğinin farkındayız. Dolayısıyla bu konuyu başta tüm Grand Slam organizatörleri olmak üzere, diğer ortaklarımız olan WTA, ATP, ITF ve Laver Kupası ile tam istişarede yapacaktı.”

Dün ATP ve WTA, toprak sezonunun geri kalanını iptal ettiklerini ve sıralamaları dondurduklarını ortak bir açıklama ile duyurdu. Fakat, Roland Garros veya yeni tarihlerinde oynanması gereken (ertelenen) 10 turnuvadan bahsedilmedi. Başta Indian Wells, Miami, Madrid ve Roma gibi üst düzey turnuvaların akıbeti hakkında bilgi verilmedi.

Son olarak, 25-27 Eylül tarihleri ​​arasında Boston'da yapılması planlanan Laver Cup, Roland Garros ile çakışacak. Laver Cup yetkilileri, turnuvalarının zamanında oynanacağını açıkladı. O tarih yakınlaştığında da (değişiklik olmazsa) bir kaosun olacağı aşikar. Yani Roland Garros'un tarihinin ileride tekrar değiştirileceğini öngörmek çok mantıklı görünüyor.

Dünyada koronavirüs sebebiyle 9 bine yakın ölünün olduğu bir ortamda, spor dünyasının da ortak kararlar alarak, güvenliği ve sağlığı en üst boyutta düşünmesi gereken zamanlardayız. Roland Garros'un takvimde sıkışık zamanda turnuva düzenlemek istemesi sebebiyle Rafael Nadal, yaklaşık 5 hafta içerisinde 2 slam unvanını (4.000 puan) korumak zorunda kalacak. Aynı şekilde yüzlerce oyuncu, sert korttan toprak korta zorlu geçiş sürecini yaşayacak.

Roland Garros bir hayalin peşinden gitti ve turnuvayı oynatma ümidini yineledi. Wimbledon'a benzeyen inatçı yapısı ile Fransızlar'ın bu kararı her daim eleştirilmeye devam edecek. Yenilenen ve kapanan çatısı ile Philippe Chatrier kendisini tüm dünyaya bir an önce göstermeye çalışıyor, ama iş hiç de o kadar kolay değil.

2020 yılı, kanımca tamamen 'çöp' olacak. Haziran sonrasında çim zeminde İngiltere, İspanya, Almanya ve Holanda'da turnuvalar oynanması planlanıyor. Peki bu ülkelerdeki turnuvalara oyuncular gelebilecek mi? Virüsün boyutu şimdiki gibi kalsa da, oyuncuların gitmeme kararı alacaklarını düşünüyorum. Güncel rakamlarda Londra Metrosu'nun kapandığı İngiltere'de 2.700, İspanya'da 15.000, Almanya'da 12.500 ve Hollanda'da 2.100 vaka sayısı mevcut. Sorarım sizlere, Haziran ayına kadar bu rakamların belki de 5 katına ulaşacak bir ülkeye turnuva oynamaya gider misiniz? Sağlığınızı bu denli tehlikeye atar mısınız?

2020'nin mart ayı ile beraber belli ki, teniste herhangi bir turnuva oynanma olasılığının kalmadığı ve oyuncuların, organizatörlerin ilerleyen zamanda bu yönde bir karar alacağını düşünüyorum. Tüm planlar bir şekilde revize ediliyor, ama fazla da lafı uzatmaya gerek yok. Görünen köy belli, bu yıl tüm dünyanın sağlığı için turnuva oynanmaması şart!

Son olarak, bu işten para kazanan orta ve alt segmentteki birçok tenisçi ile yaşı 32-33'ün üzerindeki bir çok oyuncu da tenis kariyerlerini bitirme kararı alabilir.