Reklam
Reklam
Serdar Sözkesen

Serdar Sözkesen


Baskı altında gelişmek isteyen bir oyuncu: SOFIA KENIN

09 Ocak 2021 - 02:36 - Güncelleme: 09 Ocak 2021 - 12:48

ABD'li Sofia Kenin, WTA yıldızlarının geri kalanı yeni mücadelelere hazırlanırken tavsiyelerini almak için Novak Djokovic'e güveniyor.

Bundan 11 ay öncesinde Avustralya Açık'ta ilk Grand Slam'ini kazanan Sofia Kenin, o tarihten itibaren kendisine sürekli baskı yaptı ve daha fazlasını istedi. Tüm bunları isterken de daha fazla gelişti.

Dünya 4 numarası Kenin, geçen sene Melbourne'de kazandığı kupanın ardından ekim ayında Roland Garros'ta final oynadı ve Iga Swiatek'e kaybetti.5 aylık pandemi arasından sonra tura büyük bir özgüvenle geri dönen 22 yaşındaki oyuncu, bu yıl Avustralya Açık'ta unvanını korumaya çalışacak. Başarılı raket, sezonun ilk turnuvası olan Abu Dhabi'de raket sallıyor ve 10 Ocak'ta üçüncü tur maçında Yulia Putintseva ile zorlu bir maça çıkacak. 

WTA'de birçok şeyin değiştiği 2021 yılında WTA500 kategorisi ile takvime dahil olan Abu Dhabi turnuvasında Kenin, 1 numaralı seri başı olarak katılıyor ve turnuvada Garbine Muguruza, Aryna Sabalenka, Elena Rybakina, Elina Svitolina ve Karolina Pliskova gibi yıldız isimler de yer alıyor.

Salı günü Birleşik Arap Emirlikleri gazetelerine verdiği demeçte Kenin, "Kesinlikle en iyi oyuncu olduğumu hissediyorum ve bunu kanıtladım" dedi ve ekledi:
  
“Kesinlikle dışarıdan daha fazla baskı varmış gibi hissediyorum ve kendime biraz daha fazla baskı uyguluyorum, turnuvalarda iyi sonuçlar almaya çalışıyorum. Slam'lerde kendime oldukça sert davranıyorum, bu yüzden umarım orada iyi bir sonuç alabilirim. Elbette kendime olan genel güvenim arttı. Geçen yıl tenis açısından iyi bir yıl geçirdim, bu yüzden yükselen ivmemi devam ettirmeye çalışacağım."İLK KIVILCIM PARİS'TE YANDI

Her başarılı oyuncunun zirveye giden serüveninde kıvılcımı yaşatacak önemli sekanslar vardır. Kenin, slam'lerdeki başarısının odak noktası olarak da 2019 Roland Garros üçüncü tur maçını görüyor. İdolü Serena Williams'ı adeta şaşkına çevirdiği maçı 6-2, 7-5 ile kazanmış ve maç sonunda göz yaşlarını saklayamamıştı. O maçı tekrar düşündüğünde “Dönüm noktam oldu o maç ve belki de başarıya giden yolum o gün çizilmeye başladı” açıklamasını yapıyor genç raket.Williams'a karşı kazandığı zafer, ona ulaşabileceği en üst sınıra gidebileceği ve bunu sporun en büyük sahnesinde yapabileceği inancını verdi. Geçen yılki Avustralya Açık başarısından bu yana, Kenin, omzundaki ağırlığı hissetti ve özellikle şimdiye kadarki en büyük zaferinin olduğu yere döndüğünde hissedeceği baskının farkında. Ayrıca finalist puanlarını savunmak için bu yıl Roland Garros'ta da yer alacak. Kısacası onun için 2021 bir hayli zor geçecek.
 
Kenin, “Daha büyük başarılar için kendime yaptığım baskının üstesinden gelmek oldukça kolay. Çünkü bu noktada kendime hep sert davrandım. Bu yüzden kaybetmekten nefret ediyordum. Antrenmanlarda küçükken hep ağlardım. Aslında baskıya yeni yeni alıştım" derken bu konuda işin ehli olan Novak Djokovic'ten de yardım almayı ümit ediyor.

NOLE'DAN BİLGELİK ÖĞRETİLERİ

WTA'de birçok şampiyonun ilk Grand Slam unvanlarını elde etmek için göz kamaştırıcı performanslar ürettiğini gördük ancak bu oyuncular çoğu zaman beklentilerin gölgesinde kalarak yerlerinde saydı ya da düşüşe geçti.
 
Kenin bu konuda birçok eski şampiyona hayranlık duyuyor, ancak özellikle Grand Slam unvanının nsıl savunulacağı konusunda rehberlik yardımı alabileceği oyuncu konusunda oldukça kararlı. Bu kişi Sırp raket Djokovic'ten başkası değil.Kenin, "Unvan savunması konusunda, 8 kez Avustralya'da şampiyonluk yaşamış Novak ile konuşabileceğimi düşünüyorum. Melbourne'da ikimiz de aynı duygular içerisinde olacağız, çünkü ikimiz de son şampiyonuz ve bana çok iyi tavsiyelerde bulunacağına eminim" dedi.

Geçen sene yine aynı şekilde Novak Djokovic'ten tavsiyeler alan Sofia Kenin, üzerindeki gerginliği atmada meslektaşının büyük yardımı dokunduğunu şu sözlerle ifade etti: "Avustralya Açık Finali'nden önce (Garbine Muguruza'ya karşı) bana harika tavsiyelerde bulundu. Çünkü yan yana antrenman yapıyorduk ve yanıma geldi. Bu konuda gerçekten çok iyiydi, finalden önce bana bazı şeyler söyledi, bu çok özeldi. Çünkü çok gergindim ve bana ifşa etmeyeceğim bazı şeyler söyledi."

*: Reem Abulleil'in yazısından esinlenilmiştir.