Serdar Sözkesen

Serdar Sözkesen


Paula Badosa: Sharapova'nın tahtına aday

24 Temmuz 2021 - 23:22

Son dönemde Maria Sharapova sonrasında hem güzellik hem de başarı anlamında yeni yüzlerini arayan WTA’de Paula Badosa, Rus efsanenin tahtına adaylığı ile dikkat çekiyor.

2020 Avustralya Açık’ın ardından aktif tenis kariyerini noktalayan Maria Sharapova, bu sporu yücelten, farkındalık yaratan, milyonları ekran karşısına kilitleyen bir tenisçiydi. Kalburüstü yeteneği ile beraber elde ettiği sayısız başarı ve birçok şampiyonlukla hâlâ konuşulan bir oyuncu olmaya devam ediyor….

32 yaşında raketini asan Sharapova’dan sonra hem güzel hem de yetenekli bir oyuncu profiline uygun bir isim uzun süre bulunamadı. Onun halefi olarak bir dönem Genie Bouchard’ın adı geçiyordu. Kanadalı güzel oyuncu özellikle 2014’te elde ettiği Wimbledon Finali’nin yanına Avustralya Açık ve Roland Garros yarı finallerini de koyunca ciddi ciddi ‘Yeni Sharapova’ benzetmelerine muhatap olmuştu. Ancak işler istediği gibi gitmedi ve güzelliği kadar tenis kariyerinin başarısı da uzun sürmeyince doğal olarak da kendisini unutturdu.


Bu yıl Sharapova’nın aurasına (güzellik + yetenek + cazibe) en yakın isim Paula Badosa olarak dikkat çekti. ABD’de doğan ve Barcelona’da yaşayan İspanyol oyuncu, kendi vatandaşlarının izinden giderek daha çok toprak zeminde parlamaya başladı. Zirve basamaklarını geç de olsa aşan 23 yaşındaki raket; Belgrad’da kariyerinin ilk şampiyonluğunu elde ederken; Madrid, Charleston ve Lyon’da ise yarı final oynadı. Henüz sekizinci slam ana tablosunda Roland Garros’ta çeyrek finale uzanarak kariyerinin en büyük başarısını elde eden 1.80 metre boyundaki Badosa, güzelliği ve dikkat çekici fiziği ile de ön plana çıkıyor.Tenise ilk başladığında idolü olarak Maria Sharapova’yı belirleyen Paula Badosa, son dönemde Rus oyuncu ile kıyaslanmaktan da oldukça rahatsız görünüyor. Bu baskı ile kendisinden beklentilerin daha fazla olacağının altını çizen genç oyuncu, sezona zor bir başlangıç yapmış ve Melbourne’de koronavirüs'e yakalanmıştı. Daha önce birçok oyuncuya ilham kaynağı olan, 5 Grand Slam şampiyonluğu olan Sharapova, sert oyun stili ve cazibesi ile milyonlarca sporseverin gözdesiydi fakat 2020 Avustralya Açık sonrasında kariyerini sonlandırmıştı.

Büyük spor markalarında indirimler başladı... https://www.athleticzone.com.tr/Masha ile ortak noktalarından biri de toprak zeminde oynamayı sevmesi olan Paula Badosa Gilbert, geçen sene WTA – İstanbul turnuvası için ülkemize de gelmiş, yarı finale kadar yükselmiş ve kaderin cilvesi bir şekilde Genie Bouchard’a kaybetmişti. Şimdilerde dünya 29 numarası olan Badosa için daha fazlası tabii ki mümkün. Hem güzelliği hem enerjisi hem başarıları hem de Sharapova’yı andıran fiziğiyle uzun süre gündemde kalacak gibi görünüyor. Yine de kısa vadede majör turnuvalarda daha fazla yarı final ve final oynamalı. Zira Sharapova 23 yaşına geldiğinde 8 Grand Slam Finali ve 4 Grand Slam zaferi vardı…

Paula Badosa ile Maria Sharapova, kariyerleri boyunca hiç karşı karşıya gelmediler.

*: Bu yazı ilk olarak, Kort Dergisi'nin 34'üncü sayısında yayımlanmıştır. Kort Dergisi'ni Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi uygulamaları üzerinden de indirebilirsiniz...