Reklam
Reklam
Serdar Sözkesen

Serdar Sözkesen


Wozniacki'den Bayrağı Devralacak!

07 Mayıs 2020 - 09:55

Caroline Wozniacki’den sonra Danimarka tenisinin gelecek yıllarda bayrağı taşıması beklenen genç oyuncusu Holger Vitus Rune’yi artık daha yakından tanımanın zamanı geldi.
 

16 yaşında dünya 555 numarası olmak dahi, gelecekte başarılı olması beklenen bir oyuncu için önemli bir gösterge olmalı. Hele hele, bunu Danimarka gibi tenis tarihinde Caroline Wozniacki dışında parlatmayı becerememiş bir ülkeden çıkan bir oyuncu yapıyorsa, daha değerli oluyor kuşkusuz.

Yaklaşık 15 yıl boyunca teniste Danimarka deyince akla gelen ilk ve tek oyuncu olan Wozniacki, Grand Slam kazandığı Avustralya Açık’ta bu yıl kariyerini sonlandırmıştı. Kısa zamanda kendisini ispatlayan Woz gibi henüz 16 yaşında zirve basamaklarını hızla çıkan Kopenhag doğumlu Holger Vitus Nodskov Rune’ye kulak kabartmanın zamanı geldi.ROLAND GARROS’U KAZANDI

Kortta fazlasıyla agresif, file önüne gelmeyi çok seviyor ve hız seviyesi de gayet iyi. Mümkün olduğunca fazla sayıda maç yapıyor, tecrübesini her geçen gün arttırıyor. Şu sözü ise tam da duvara asmalık: “Teniste, asla mükemmeli yakalayamazsınız, onu görebilirsiniz ama ulaşamazsınız. Her zaman için geliştirilmeye muhtaç eksik bir noktanız vardır. Bu aynı zamanda teniste sevdiğim bir şey. Kesinlikle benim favori sporum. Daha iyi olmamı sağlayacak ufak ve özel noktalarla gelişimimi devam ettirmek istiyorum.”

2019 Roland Garros’ta gençler kategorisinde teklerde şampiyon olunca tüm dikkatleri üzerine çekti. Üzerine, bir de yıl sonundaki Junior Finalleri’nde (NextGen Open) zafere uzandı. Gelecekte parlayan ve Grand Slam kazanan çoğu raketin, geçmişte gençler seviyesinde slam kazandıklarını biliyoruz. Onun da kaderi bu şekilde mi yazılacak? O kadarını ilerleyen zamanda göreceğiz. Roland Garros zaferi sonrasında çok erken yaşta challenger turnuvaları oynamaya başladı. 2000’li yıllarda challenger galibiyeti alan en genç altıncı oyuncu (16 yaş, 1 ay) olurken, bu şerefi iki kez yaşadı.CEM İLKEL’İ MAĞLUP ETTİ

Geçen sene eylül ayında Davis Kupası eşleşmesinde Altuğ Çelikbilek’e 3 sette kaybederken, Cem İlkel’i 2 sette (7-6, 6-4) geçti. Antalya’da 15K turnuvalarında da raket salladı. 1.85’lik boyu ve düzgün fiziği ile kısa zamanda kortta oldukça olgun bir görüntü çizdi. 2019 performansı hakkında, “Geçen yıldan çok şey öğrendim. Turda tecrübe kazandım. Davis Kupası’nda maç oynamak ve kazanmak, Challenger’da galibiyet almak, hepsi mükemmel bir duyguydu” dedi.

İlk ATP seviyesinde maçına bu yıl başında Auckland’da çıktı. Wild card ile katıldığı turnuvanın eleme turunda Vasek Pospisil karşısında 7-5, 6-1 ile kaybetti, ama ayak seslerini her geçen gün arttırmaya devam etti.DEV İSİMLERLE ÇALIŞIYOR


Holger Rune, “Mümkün olduğunca her şeyi erken yaşamak ve tecrübe etmek istiyorum. Yaş grubumdaki kişilerden farkım olmalı. Zor koşullarda nasıl mücadele edeceğinizi erkenden öğrenmeye başlarsanız, tenis kariyeriniz daha pozitif geçer diye düşünüyorum. Maçlarda sakin kalmak ve stres ile baş edebilmek istiyorum” diyebilecek kadar da ileri görüşlü bir yetenek.

16 yaşındaki oyuncu, geçen sene ATP Finalleri’nde Roger Federer, Alexander Zverev, Daniil Medvedev ve Stefanos Tsitsipas ile antrenman yaptı. 2019 Aralık’ta Patrick Mouratoglou  Akademisi’nde Serena Williams, Cori Gauff ve Christopher Eubanks ile beraber çalışmak için Florida’ya gitti, eğitimini burada devam ettirdi.
Orada yaşadığı tecrübe sonunda gözlemlerini şu şekilde ifade etti: “Roger, Serena ve Novak; Tsitsipas, Zverev ve Gauff’tan daha yaşlı ve tecrübeliler. Ne kadar farklı bir seviyede antrenman yaptıklarını ve aradaki farkı gördüm. Onlar antrenmanda neler yapacaklarını çok iyi biliyor ve bunu %100 doğru şekilde uyguluyor. Kortta, 30 dakikadan 1 saate kadar en iyi seviyeye geliyorlar. Onlarla aynı anda antrenman yapmak benim için inanılmaz bir duyguydu.”OYUN KARAKTERİNİ SINNER’A BENZETİYOR

2018 yılında Danimarka’da ‘yılın koçu’ unvanını da alan Lars Christensen, Holger Rune’nin koçluğunu yapıyor. Ayrıca genç oyuncunun mentörlüğünü ise 2012’den bu yana Serena Williams ile çalışan Patrick Mouratoglou yürütüyor. Rune, onun için, “O harika bir koç. Onu her zaman dinliyorum. Bana her fırsatta nasıl daha iyi olacağımı söylüyor. Bu ekibin parçası olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum” diyor.

2 Mart tarihi itibariyle 861 numaraya gerilese de, potansiyeli kesinlikle yüksek. 2020’nin sonu için hedefi, ATP seviyesinde ilk 300’e girebilmek ve Challenger seviyesinde şampiyonluk yaşamak. Rune, kendisini Jannik Sinner’a benzetiyor ve onun için, “İkimiz de aynı vuruş yeteneğine sahibiz ve kortta çok iyi hareket ediyoruz.  O, çok yönlü bir oyuncu” ifadelerini kullandı.

Caroline Wozniacki, Holger Rune için Melbourne’de, “Çok çalışkan biri. Onun geleceğini kesinlikle parlak görüyorum” dedi. Bakalım genç yetenek, çok önemli oyuncu ve koç grubuyla inşa ettiği tenis kariyerinde nasıl bir kariyer hikâyesi yazacak?