Zverev: "Federer önümde olmamalı!"

Alexander Zverev, puanlama sistemi üzerinden Roger Federer hakkında sözler söyledi...

Zverev: "Federer önümde olmamalı!"
15 Mart 2021 - 15:00

Dünya 7 numarası Alexander Zverev, Acapulco turnuvası için bulunduğu Meksika'da önemli açıklamalar yaptı...

500 puanlık turnuvada Stefanos Tsitsipas'ın ardından 2 numaralı seri başı olarak mücadele edecek olan Alman raket, var olan sıralamanın sisteminden hiç memnun değil.


Turnuvada ilk turda genç İspanyol Carlos Alcaraz ile oynayacak olan 23 yaşındaki Zverev, Acapulco'da basın karşısında şunları söyledi:

"Öncelikle rakibim Alcaraz'a şunu söylemek istiyorum. Onun için en önemli şey, geleceği hakkındaki tüm konuşmaları bir kenara bırakmasıdır. Çünkü sonunda ikinci bir Rafael Nadal veya ikinci bir Roger olmayacak. Federer, evet sadece kendisi olabilir."

Zverev'e basın karşısında Roger Federer hakkındaki düşünceleri soruldu. Bilindiği gibi İsviçreli oyuncu bir yılı aşkın süre turda maç oynamamasına rapmen hâlâ ilk 10'daki yerini koruyor.

Roger Federer, turda bir yıldan fazla süredir ayrı olmasına rağmen Alexander Zverev'in 740 puan önünde altıncı sırada...

"Roger Federer'in en büyük hayranıyım, ancak uzun zamandır oynamamasına rağmen sıralamada hâlâ benden önde. Son bir yılda bir Grand Slam Finali (ABD Açık) bir de Paris Masters'da final oynadım. Ayrıca Köln'de iki tane turnuva kazandım. Dolayısıyla şu an ki puanlama sistemi oldukça berbat."


Ardından Zverev şunları ekledi: “Mevcut sistemdeki sıralama umurumda değil. Demek istediğim, normal sıralama sisteminde ilk dört veya beşte olmalıydım, ancak şu anda sahip olduğumuz şey biraz saçma." 

Alexander Zverev, 2019'da Acapulco'da finalde Nick Kyrgios'a 6-3, 6-4 ile kaybetmişti. Geçen sene ise burada ikinci turda Tommy Paul'e aynı skorlarla boyun eğmişti.

Zverev'in dediği gerçek sıralama göz önünde bulundurulsaydı Alman oyuncu; geçen yılki performansıyla; Djokovic, Medvedev, Nadal, Thiem ve Rublev'in arkasından altıncı sırada olacaktı. Pandemi nedeniyle getirilen puanlama sistemi ise onu yedinci sıraya itti.
 
Son olarak Zverev hedefleri hakkında ise şunları söyledi: “Amacımın Grand Slam'ler kazanmak ve dünyanın en iyilerinden biri olmak için rekabet etmek olduğu bir sır değil. Sonuçta 23 yaşındayım ve kariyerimde artık büyük turnuvalar kazanmak istiyorum.”