1. Anasayfa
 2. ATP

Efsane Hoca Arif Koçak, Tural ve ekibiyle…

Efsane Hoca Arif Koçak, Tural ve ekibiyle…
0

Türk tenisinde ‘Hocaların hocası’ olarak adlandırılan Arif Koçak, Osman Tural ve ekibinin yeni seçimde Türkiye Tenis Federasyonu’nun yönetimini devralması durumunda, hayata geçecek yeni projelere imza atacaklarını açıkladı. 

KORT ÖZEL

Missouri ve Teksas Austin Üniversiteleri’nde 4 yıl tenis bursu alan, milli takımlarda hem oyuncu hem de antrenör olarak uzun yıllar hizmet eden, 62 yıldır kortlarda yer alan Arif Koçak, Türk tenisi için kolları sıvamaya hazırlanıyor… Osman Tural ile dün detaylı bir toplantı gerçekleştiren Koçak, Türk tenisinin yükselmesi için ön gördüğü projelerine onay da aldı…

Gelin bu projelerin detaylarını birbirinden önemli isimleri Türk tenisine kazandıran Arif Koçak’tan dinleyelim…

– Ball boy’luk sistemi…
– Milli takımlara tüm yıl boyunca günde 6 saatlik kamp

– Federe kulüplerde günde en az 4 saatlik antrenman programı

“Zor zamanlar geçirdiğimiz bu dönemde 1 haftada çıkan orman yangınları nedeniyle kendimi inanılmaz üzgün hissettiğimi belirterek başlamak istiyorum. 1 haftadır tenis raketini bile elime almadım!

Biliyorsunuz uzun yıllardır Datça’da yaşıyorum ve burada fahri hocalık yapıyorum. Osman Tural ile konuştuğumuz projelerden biri olan ball boy’luk sistemini, esasında ben uzun yıllar önce Ankara’da uyguladım. Ve o dönem 20 ball boy’umdan 5’i teniste tutunamasa da diğer 15 ismi buradan paylaşmak istiyorum: 

Muharrem Ataç, Vedat Aras, Orhan Ataş, Oğuz Azkara, Yavuz Erkangil, Birol Vural, Mahir Ateş, Aytekin Kaya, Murat Gürler, Ali Rıza Toptaş, Sinan Şan, Yavuz Azkara, Mesut Çalışkan, Fahrettin Kaya, Aydın Gönülalan. 

Onlara  top toplamayı, iyi insan olmayı öğretiyor, boş zamanlarda da tenis öğretiyordum. 20’de 15 bence büyük bir başarı… Andre Agassi ve Roget Federer başta olmak üzere dünyaca ünlü birçok önemli tenisçinin de ball boy’luk yaptığını ekleyelim…

Bugüne dönersek zaman zaman beraber calısma fırsatı yakaladıgımız sevgili antrenör kardesim Erdinç Baykal ile görüşmelerimde bana ülkemizde tescilli ve tescilsiz 750’ye yakın kulüp olduğunu söyledi. Şimdi bu kulüplerde en azından 1’er ball boy olsa ve bu kişiler tenisi seven ve maddi durumu iyi olmayanlardan oluşsa en az 750 ball boy’dan bahsediyoruz. Bu rakamı çok değerli buluyorum. 

ÖNDE GELEN ÜLKELER İLE ARAMIZDAKİ FARKI KAPATMALIYIZ

62 yıldır tenisin içerisindeyim, uzun yıllar milli takımlarda da çalıştım… Milli takımlarda görev aldığım 80’li ve 90’lı yıllarda da milli tenisçileri günde 6 saat antrenman verirdim. Ki o dönem federasyonlardan maaş dahi almadım… Osman Tural ile görüşmemde de söyledim, ‘Biz dünya ile aramızdaki farkı kapatmak için muhakkak ki daha sistemli ve daha çok çalışmalıyız. Başka türlü, dünyanın önde gelen tenis ülkeleri ile baş edemeyiz. Uzun kilometreler kat etmemiz, milyonlarca kez topa vurmak lazım.’ Osman Tural da bana hak verdi.

Gelelim federe kulüplerin yani federasyonla ilgili olan kulüplere… Bu kulüplerden TTF’ye kortlarını açmalarını talep ederek Yeni yapacağımız proje ile kulüp oyuncularının da günde 4 saatten az olmamak kaydıyla çalıştırması bizim tavsiyemiz olacak. Osman Tural Başkan ile görüşmemde, tüm tenis antrenörlerinin saygı duyduğu için benim ismimde mutabık kalınacağını söyledi. Ben de Osman Tural’ın yeniden TTF Başkanı olduğu taktirde, tüm bilgi birikimim ile Tural ve yönetimine destek vermeye hazırım. Bu benim Türk tenisime son katkılarım olacak…

1985 Davis Cup 2. Tur Türkiye – Fransa  

Zonguldakspor’da futbolculuk yıllarından…

1987 Davis Cup 2. Tur Türkiye – Rusya

1987 Davis Cup 2. Tur Türkiye – Rusya

1985 Davis Cup 2. Tur Türkiye – Fransa  

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir