1. Anasayfa
 2. GRAND SLAM

Grand Slam'lerde değişiklik zamanı geldi mi?

Erkekler ve kadınlarda gelir dengesi, erkeklerin slam’lerde daha uzun süre kortta yer alması gibi konular her zamankinden daha fazla konuşulmaya başladı.

Grand Slam’lerde değişiklik zamanı geldi mi?
0

“Kadınlar da artık Grand Slam Finalleri’ni 5 set üzerinden oynayabilir mi? Açıkçası kulağa pek de kötü gelmiyor. Neden olmasın? Hem bu sayede izlenebilirlik düzeyleri de artabilir…

SERDAR SÖZKESEN

En son Avustralya Açık finalisti Daniil Medvedev’in oynadığı 7 maçta toplamda 31 set oynadığını ve 24 saatten fazla kortta kaldığını gördük. Bu maçların 2’sinde 5, üçünde ise 4 set kort içinde mücadele etti. Kadınlarda ise şampiyon Aryna Sabalenka 7 maçta sadece 14 set oynadı ve 8 saat kortta raket salladı. Tüm bu dengesizliklerin temelinde tabii ki, erkeklerin 5, kadınların ise 3 set üzerinden oynaması yatıyor.

Sabalenka hiç set kaybı yaşamadan maçlarını az eforla kazanırken; Daniil Medvedev gibi Jannik Sinner gibi, hatta 6 maç oynayan Novak Djokovic gibi isimlerin çok daha fazla yorucu maçlardan çıkıp fizik olarak yıpranmamaları zaten imkânsız bir durum. Hâl böyle olunca da erkek ve kadın şampiyonlarının aynı miktarda para ödülü aldıklarında bazı seslerin buna ‘eşitsizlik’ ya da ‘haksızlık’ gibi ithamlarda bulunması da çok şaşırılacak bir durum değil sanki.

KADINLAR DA 5 SET OYNAR MI?

Empati yapmak çok mantıklı görünüyor. Çünkü tenis gibi fiziksel gücün çok önemli bir yer ettiği bir spor dalında en azından Grand Slam’lerde eşit bir para dağılımından bahsediyorsak, şartların da eşitliği konusunu değerlendirmemiz artık elzem gibi görünüyor. Sonuçta evet, erkekler her zaman kadınlardan fizik ve dayanıklılık anlamında daha güçlü olabilir ama özellikle Grand Slam’ler özelinde kadınlar en azından çeyrek ya da yarı final sonrasında ya da en kötü ihtimalle final maçını 5 set üzerinden oynayabilirler. Bunu denemek çok zor değil ve bir şeyler değişiyorsa ve kadınlar da bu duruma alışabilirse neden olmasın?

Avustralya Açık şampiyonu Aryna Sabalenka, Avustralya Açık finalisti Daniil Medvedev’den daha fazla para ödülü kazandı…

Erkekler finalinde de gördüğümüz gibi bazı finaller, yarı finaller 2-0’dan dahi dönebiliyor. Kadınlarda ise 2 seti kazanan zaten şampiyon oluyor ve maçı izleyen tenisseverler olarak rekabeti, heyecanı ve mücadeleyi daha az görüyoruz. Hatta bir örnek vermek gerekirse; kadınlarda ilk seti kaybeden tenisçi, ikinci sete de servis kırdırarak başladığında, maçı artık döndürme şansı çok azalıyor. Bu durum ekran başındaki tenisseverlerin, tribündeki seyircilerin kadın maçlarına olan ilgisini de azaltıyor. Tribünler daha az dolu oluyor, ekran karşısındakiler de fazla önem vermeden maçları takip ediyorlar. Sonuçta dünya genelinde erkek tenisinin kadın tenisinden daha fazla izlendiği ve takip edildiği su götürmez bir gerçek!

WTA’DE İZLENEBİLİRLİK AZALDI

Serena Williams, Venus Williams, Maria Sharapova, Victoria Azarenka, Justine Henin, Kim Clijsters, Ana Ivanovic gibi oyuncuların en formda oldukları 2005 – 2018 yılları arasında kadın tenisi daha fazla izleniyordu. Görsel açıdan olduğu kadar mücadele gücü anlamında da daha fazla kişiye rol model oluyorlar ve tüm dünyanın maçlarını merak ettikleri bir WTA izliyorduk. Şimdilerde bu tarz oyuncuların var olmaması ve olanların da bu konuda eksik kalmaları, turun popülerliğini de önemli ölçüde azalttı.

Grand Slam’lerde şampiyonlar erkek – kadın ayırt etmeksizin 2007’den bu yana aynı para ödülünü alıyor. Bu konuda nasıl bir düzenleme yapılır bilinmez ama objektif bir gözle bakıldığında kadın tenisinde, slam’ler özelinde bir güncellemeye gidilmesi şart gibi görünüyor.

*: Bu yazı ilk olarak Kort Dergisi’nin 51. sayısında (Mart 2024) yayımlandı. Siz de dergimizi Türk Telekom e-dergi üzerinden indirebilir ve her yerden (bilgisayar, tablet, telefon) okuyup takip edebilirsiniz.

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 10
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir