1. Anasayfa
 2. ATP

Nadal ne zaman emekli olacak?

Nadal ne zaman emekli olacak?
0

28 Ağustos 2018 – 21:04 – Güncelleme: 28 Ağustos 2018 – 21:14

Amerika Açık ile beraber tekrar takımın başına dönen Carlos Moya, Rafael Nadal’ın emeklilik planları üzerine El Espanol gazetesine önemli açıklamalar yaptı.

 

Kariyerinde birçok sakatlık yaşamasına rağmen her defasında zirvede kalan ve dünya 1 numarasındaki yerini koruyan Rafael Nadal artık 32 yaşında. Takımında önemli bir yere sahip olan koç Carlos Moya, ülkesindeki El Espanol gazetesinde İspanyol raketin en az 2020 yılını göreceğini ve sonrası için ise herhangi bir limitlerinin olmadığını belirtti. Nadal’ın takvim planlamasına da açıklık getiren Moya’nın açıklamaları ise şöyle…

“Nadal’ın kariyerinin geldiği noktaya ve ne kadar uzun süredir oynadığını düşündüğümüzde onun bu inatçılığına ve azmine hayran olmamak mümkün değil. O her zaman kendine güvenmiştir, çünkü ne yapabileceğini çok iyi biliyor. Bizim tek büyük endişemiz sakatlıklardı. Bundan 7-8 sene önce şu anki tablo mümkün değildi. Ama şimdi tura baktığımızda oyuncular 30’larını geçtikten sonra halen altın çağlarını yaşayabiliyorlar.

Her zaman aynı şeyi düşünmüşümdür. Tenis Rafa’yı bırakmayacak, gün gelecek Rafa tenisi bırakacak. 2020 Tokyo bizim için artık bir hedef değil, bir realite diyebiliriz. 2020 olimpiyatlarında oynamaması büyük sürpriz olur bizim için. Artık kariyerini bilinçli bir şekilde planlamaya başladık. Kararları tek başına almasına izin vermiyoruz, çünkü ona kalırsa her yere yetişmek istiyor. En son Cincinnati’den çekilmesini sağlamak bizim için baya bir efor gerektirdi ama sonunda başarabildik. Normalde %100 katılırdı ama artık her şeye dahil olmaması gerektiğini anladı diyebilirim. Bundan sonra kendisini koruması adına turnuvalardan çekilmelerini çok daha fazla göreceksiniz. Tabi bu oynadığı turnuvalarda aldığı sonuçlara da bağlı. İlk tur elendiği bir turnuvanın akabindeki bir turnuvada tabii ki oynayacaktır ama umarım böyle bir şey olmayacak.

Dediğim gibi 2020 bizim için bir realite. Sonrası için de bir limit koyacağımızı sanmıyorum. Tenisten keyif aldığı, büyük kupalar için mücadele edebildiği sürece kariyerini devam ettirecek. Tabii gün gün gidiyoruz ve önümüzde yıllar var ama ben onu tanıyorsam Paris kortlarında, kendi evinde kariyerini bitirmek aklından geçiyordur. Gelecek yılların neler getireceğini göreceğiz.

Emeklilik kararı alabilmek çok komplike bir durum. Bir hayatı bırakıp başka bir hayata, insanların %99’unun yaşadığı normal bir hayata geçmek demek. İnsanlarla daha çok kaynaşmaya, işlerinizi, ailenizi her şeyinizi düzene sokmaya başlıyorsunuz. 2008’den 2018’e hala zirvede kalabilmesini sürekli çalışmasına, başarı odaklı değil, esasen gelişim odaklı çalışmasına bağlıyorum. Kendini değişen koşullara, yeni jenerasyonlara, değişen oyuna ve en önemlisi kendi vücudunun durumuna göre çok iyi adapte etti. Hala da etmeye devam ediyor.

20 yaşındaki halinin fiziksel gücüne sahip değil ama çok daha akıllı, çok daha bilge ve değişikliklere açık. Ben koç olarak ona sadece ufak tefek noktalarda müdahale içerisindeyim, zaten yapması gereken her şeyi bilen, her şeyi doğru yapan, ufak tefek noktalarda uyarılması gereken bir adam. Gerisi takvim planlaması ve ekstra işler… Şanslıyım ki, küçüklüğünden beri beni dinler, bana çok güvenir. Takım olarak bir hareket ediyoruz ve o da her nokta da olmasa da genel manada bize uymak ve dinlemek durumunda kalıyor.”

Çeviri: Metin ERDEM

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir