1. Anasayfa
 2. ATP

ÖZEL… 3 büyükler arasında gerilim!

ÖZEL… 3 büyükler arasında gerilim!
0

16 Ocak 2019 – 13:50 – Güncelleme: 23 Ocak 2020 – 23:32

Tenisin üç büyüğü olan Federer, Nadal ve Djokovic arasında bir gerilim yaşandığı, dün Nadal’a basın toplantısında sorulan soru ile ortaya çıktı.

 

Bu senenin sonunda görev süresi dolacak olan ama uzatma opsiyonu bulunan hali hazırdaki ATP başkanı Chris Kermode’un görevinden direk azledilmesi için oyuncular konseyinde oylama yapıldığı ve 5-4 azledilsin kararı çıktığı, Novak Djokovic’in de bu grubun başını çektiği kulislerde konuşulurken, konu maç sonunda Rafa’ya soruldu.

İspanyol yıldız ”Kimsenin beni arayıp fikrimi sorduğu yok. Artık konseyde değilim, ama bu kadar önemli bir konuda fikrimin alınması gerekirdi, oyuncu temsilcileri bu yüzden var, konsey bu yüzden var, konsey başkanı bunun için o koltukta oturuyor. Madem öyle eğer önemseyeceklerse burada fikrimi açıklayayım, belki içlerinden biri okur. Ben kısa çözümlere, kısa vadeli projelere inanan biri değilim. Bay Kermode her ne kadar Mallorca’daki sel felaketi ile alakalı herhangi bir destekte bulunmamış olsa da (en azından mali olmasa da yardım kampanyası gibi bir organizasyon desteği beklerdim, bunu şahsım adına ya da çok önemli biri olduğum için değil, sadece kendi adıma da söylemiyorum, ama benim gibi, Roger gibi ve Novak – Andy gibi tenise bu kadar çok şey katmış, bu kadar emeği olmuş bu sporu bir yerlere taşımış insanlar başları sıkıştıklarında uğruna yıllarını verdikleri kurumlardan ufakta olsa destek beklerler, şahsi fikrim budur) ATP için iyi işler yaptığını düşünüyorum.

Uzun süreli yatırımlar, projeler hayata geçirilecek bildiğim kadarıyla. Şimdi böyle bir rotadayken sürekli bu işin başındaki adam değiştirilirse zaman kaybı olacak, çünkü her yeni gelenin adaptasyon süreci yaşaması gerekecek. Bu konudaki düşüncelerim budur.”

Gazetecilerin “Bu konu için Novak ile görüşecek misiniz?” sorusuna “Neden gideyim? Onların bana gelmesi gerekir. Konsey bunun için var. Biz konseydeyken oyuncuların peşinde bizzat ben, Roger veya oyuncu temsilcileri koşturup istişareler yapıyorduk. Onların bizzat bunu yapması gerekirdi ama artık çok da önemli değil” diyerek konuyu kestirip attı.

Aynı günün akşamında basın toplantısında konu Roger’a soruldu.

“Böyle bir oylamaya yapıldığından haberim yoktu. Rafa sinirlenmekte haklı. Birilerinin ya da bizzat konsey başkanı olarak Novak’ın onu araması gerekirdi. Hepimizin birbirimizde telefonları var. Benim birkaç kez Novak ile sezon sonu bitmeden görüşme şansım oldu ama Rafa’daki problem, sakatlık periyodu nedeniyle uzaktaydı. Bunun yanında adasındaki felaketle uğraşıyordu, yüz yüze görüşme şansı olmayabilir ama en azından telefonla haberdar edilmesi gerekirdi. Ben konuya kısmen vakıfım ama oylamadan haberim yok bunun için direk bilgi almam lazım. Rafa ile aynı gün oynuyoruz ve muhtemelen boş günde bir akşam yemeğe çıkıp bu konuları ortaya dökeceğiz. İkimiz konseydeyken gayet uyumlu çalışıyorduk, şimdiki arkadaşların da iyi niyetli oldukları ile ilgili şüphem yok ama her ne kadar konseyde olmasak da Rafa gibi benim gibi insanların bu kadar önemli bir konuda fikrimize danışılması lazım. Rafa ile konuştuktan sonra Novak ve Andy ile de bir araya gelip hep beraber durumu değerlendirmeyi umuyorum.” şeklinde açıklama yaparak Rafa’nın tarafında olduğunu belirtti bir anlamda.

Dün Rod Laver Arena’da ilk tur maçını oynayan Novak Djokovic maç sonu basın toplantısında konuyu değerlendirdi:

“Her şeyden önce bilmeniz gereken bir şey var. Henüz kesin bir karar verilmedi, ancak basın olarak kapalı kapılar ardında kalması gereken bir oylama konusundan nasıl haberdar oldunuz, çok merak ediyorum. Henüz kesin karar için zaman olmakla birlikte emin olun ki konsey üyeleri veya oyuncu temsilcileri Rafa, Roger veya bu konuyla ilgili kim varsa hepsi ile konuşacak. Herkesin anlaması gereken şeyse Rafa; ister konsey üyesi olsun ister bu politik yapının bir parçası olmasın, her zaman bu işlerle çok alakadar olmuş, bu sporu ileri taşımak için çok çalışmış ve katkıda bulunmuş bir insan. Ona bu konuda hakkını vermem lazım. Çünkü herkes bu kadar alakadar olmuyor, sonuçta para karşılığı olmadan gönüllü olarak bu işleri yürütmeye çalışıyoruz. Bu yüzden bu önemli isimlerin desteği her zaman önemli. Konu sadece ATP başkanlığı değil, bu sporun geleceği. Bu benim konseydeki 5 veya 6. senem. Oyuncular arasındaki iletişim konusunda bu seneler içerisinde büyük ilerleme sağlanmıştır. Gün sonunda bizim esas işimiz, tenis oynamak. Herkesin önceliği farklı olabilir. Bazılarının bu konuları konuşacak daha çok zamanı vardır bazılarının yoktur. Biz konseydekiler için ekstra yük, ekstra enerji harcamak anlamında bu iş ve bunu karşılık beklemeden tamamen meslektaşlarımızı düşünmek adına, bu sporu daha ileriye taşımak adına yapıyoruz” diyerek konuya açıklık getirdi.

Çeviri: Metin ERDEM

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir