1. Anasayfa
 2. ATP

“Tenis Paylaşınca Güzel” – Kortdergi.com

“Tenis Paylaşınca Güzel” – Kortdergi.com
0

02 Haziran 2019 – 23:07 – Güncelleme: 03 Haziran 2019 – 13:15

‘Çiftler mücadelesi’ teniste hak ettiği değeri göremese de, özellikle sürekli tekler kategorisinde oynayan sporculara büyük katkılar sunar. En başta sevinci ve hüznü bir arada yaşamayı öğretir.

 

Teniste çiftler oyunu aslında oyuncular açısından çok önemlidir. Bazı sporular sadece çiftler kariyerine yönelmiştir. Bazıları hem tek, hem de çiftler kategorisinde yer alır. Kimileri ise hiç çiftler oynamaz, kimisi de ara sıra çiftlerde boy gösterir. Çiftler oyunu, özellikle taktiksel açıdan oyuncunun gelişimine çok şey katabilir.

Genelde çiftler oynamayan bazı ünlü raketlerin de zaman zaman çiftlerde oynadığını görmüşüzdür. Peki neden bazen oynuyorlar da, bazen oynamıyorlar?

Tenis, hepimizin bildiği gibi çok fazla efor gerektiren bir spor. Oyuncular bir turnuvada hem teklerde, hem de çiftlerde mücadele ettikleri zaman, kortta geçirdikleri süre katlanıyor ve doğal olarak da oyuncuya fazladan yorgunluk getirebiliyor. Bu sebepten dolayı, çoğu tenisçi büyük turnuvalarda çiftler kategorisinde oynamaktan kaçınıyor.

ÇİFTLER MAÇLARI, OYUNCULARI GELİŞTİRİR

Bazı turnuvalarda ise genel olarak çiftlerde boy göstermeyen oyuncular; hem tek, hem de çiftler kategorisinde karşımıza çıkabiliyor. Bunun bazı sebeplerini sayacak olursak; fazladan maç yapma isteği, oyununda geliştirmek istediği yönleri varsa onları geliştirmek, (vole, servis, return vs.) turnuvaya teklerden önce çiftler maçı yaparak başlamak diye sıralayabiliriz.

Aslında çiftler mücadelesi, oyuncunun vuruşlarını geliştirmesi için çok önemli bir kategoridir. Özellikle servis, vole ve karşılama vuruşu çiftlerde en çok kullanılan vuruşlar olduğundan oyuncunun kendini geliştirmesi için çok önemli bir fırsattır. Ayrıca bazı zamanlarda çiftlerde kazanılan maçlar, tekler için de oyuncuya büyük özgüven verebilir.

TAKIM OYUNUNDA PAYLAŞMANIN ÖNEMİ

Çiftler maçlarında hızlı karar verebilmek çok önemlidir. En ufak bir ikilem, puanın kaybolmasına yol açar. Tenis her ne kadar ferdi bir spor olsa da çiftlerde takım olmanın önemi ortaya çıkıyor. İki tenisçi çok iyi oyuncu da olsalar, eğer kortta takım olmayı başaramazsa o maçı kaybetme olasılıkları artar. Hiç beklenmedik bir ikilinin, bazen çok zor turnuvalarda başarılı sonuçlar aldığına tanık olmuşuzdur. Bu durum, takım olmayı başarmaktan ve oyunlarının birbirini tamamlamasından kaynaklanıyor.

Çiftler her ne kadar medyada hak ettikleri derecede önem görmese de hem izlemesi, hem de oynaması bir o kadar zevklidir. Tenis oyununun tüm güzelliklerini yansıtır. Özellikle sevincinizi ve üzüntünüzü korttaki arkadaşınızla paylaşabilmeyi sağlar. Ne de olsa her şey paylaştıkça daha güzel, değil mi?

*: Bu yazı, Kort Dergi 21’inci sayısında yayımlanmıştır.

https://www.kortdergi.com/kort-dergi-21inci-sayisi-cikti.html

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir