1. Anasayfa
 2. ATP

Agassi’nin zekâsı! – Kortdergi.com

Agassi’nin zekâsı! – Kortdergi.com
0

Profesyonel sporcuların hikâyelerini yayınlayan Players Tribune’e demeç veren efsane ABD’li tenisçi Andre Agassi, Boris Becker ile olan büyük rekabetindeki ince detayı anlattı. Karşılaştıkları ilk 3 maçı kaybeden Agassi, sonrasında rakibinin servis rutinindeki ince bir detayı keşfettiğini ve ardından işlerin değiştiğini söyledi.

ÇEVİRİ: METİN ERDEM

“Onunla oynadığım ilk üç maçı kaybettim. Servisini hiç okuyamıyordum. Gerçekten o güne dek pek görülmemiş etkinlikte ve keskinlikte bir servisi vardı. Ona karşı tamamen etkisizdim. Sonra birkaç maç kasetini seyredip üzerinde çalışırken; servis rutininde yön seçimi ile dilinin hareketi arasındaki bağlantıyı fark ettim. Evet, şaka yapmıyorum…

Toss atışı esnasında dilini dudağına yapıştırıyordu, ya tam ortasına ya da sol köşesine. Kortta rakibimken; dilini dudağının ortasına getiriyorsa bu vücuda servis kullanacağını, sol köşeye getiriyorsa dışa doğru geniş açılı servis atacağını gösteriyordu.”

BECKER’İN ‘TİK’İNİ KEŞFETTİ

Boris Becker’in bu ‘tik’ini keşfetmek, Andre Agassi için işleri kolaylaştırmış olsa da sonrasında onu daha büyük bir zorluk bekliyordu: ‘Becker’e bu durumu fark ettiğini belli etmemek!’
“İşin en zor yanı artık benim için servis karşılamak değil, servisini okuyabildiğimi ona belli etmemekti. Bunun için de maçların büyük kısmında bu durumu saklayabilmek için kendimi frenliyor, sadece en önemli anlarda, servis kırma puanlarında ya da maçların kırılma anlarında bunu devreye sokuyordum.”

Agassi ilk üç maç kaybından sonra; bu sayede 1990 ve 1995 ABD Açık, 1991 Roland Garros yarı finalleri gibi yüksek profilli karşılaşmaların da yer aldığı 11 maçın 10’unu (8’i üst üste) Becker’e karşı kazandı. Kaldı ki o dönem Agassi ile Becker hiç düşük seviyedeki bir turnuvada karşılaşmamışlardı.

Büyük spor markalarında indirimler başladı… https://www.athleticzone.com.tr/

Becker ile Agassi arasındaki rekabet, 10-4 ile ABD’li oyuncunun lehine sonuçlanırken, Becker’in dördüncü ve son galibiyeti 1995 Wimbledon yarı finalinde geldi. Yıllar sonra 1998 yılındaki Octoberfest’te beraber bira içerlerken Agassi artık dilini tutamamış ve her şeyi Becker’e anlatmış.

YILLAR SONRA GERÇEĞİ ANLATTI

“Ona ‘Dostum servis atarken dilinin yönüyle ipucu veriyorsun. Bunun farkında mısın? Bu özelliğin sayesinde sana karşı maçları almayı başardım’ dedim ve kahkaha atarken elinde koca bira bardağıyla az kalsın yere düşüyordu. Bana “Aman Tanrım senin yüzünden kafayı yemek üzereydim. Her maç sonrası eve döndüğümde eşime – Adi herif resmen aklımı okuyor, zihnimde dolaşıyor, bunu nasıl yapıyor, kritik anlarda resmen nereye atacağımı biliyor – diye dert yanıyordum. Ama bu durum çok zekice ve sana bu konuda hayran kaldım.”

Tarihin en iyi return’cülerinden biri olmak, aynı zamanda problem çözme kabiliyeti gerektirir. Andre Agassi de aynen bunu yaptı ve sonucu tam da istediği gibi oldu. 29 Nisan’da 51 yaşına giren efsane oyuncu, 8’i Grand Slam olmak üzere toplamda 60 şampiyonluk elde etti ve 4 Slam + Olimpiyatlar + ATP Finalleri gibi en büyük majör turnuvaları kazanan erkeklerdeki tek oyuncu olmaya devam ediyor. 

*: Bu yazı ilk olarak Kort Dergi’nin 33’üncü sayısında yayımlanmıştır. Kort Dergi’yi Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi uygulamaları üzerinden de indirebilir; cep telefonu, tablet, laptop ya da masa üstü bilgisyaranızdan her zaman okuyabilirsiniz…

KORT Dergi 33'üncü sayısı çıktı!

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir