1. Anasayfa
 2. ATP

KARANTİNA RÖPORTAJLARI: Melis Sezer – Kortdergi.com

KARANTİNA RÖPORTAJLARI: Melis Sezer – Kortdergi.com
0

RÖPORTAJ: SERDAR SÖZKESEN

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs sürecinde evinizde ne tür antrenmanlar yapıyorsunuz? Karantina günleriniz nasıl geçiyor?

Bu süreçte herkes gibi evde kalmaya özen gösteriyorum. Ancak tümüyle hareketsiz geçirmemek, özellikle biz profesyonel sporcular için daha da fazla önem taşıyor. Kas kaybını mümkün olduğunca önlemek için evde yaptığım, antrenörlerimin tavsiye ettiği bazı antrenman programlarını uyguluyorum. Bunlar genellikle kendi vücut ağırlığımı kullanarak yaptığım antrenmanlar, mobilite, esneklik ve HIIT tarzı antrenmanlar.

Kısa bir süredir de bazı kurallar dahilinde kısıtlı da olsa tenis antrenmanlarına başladım. Karantina sebebiyle tüm vaktimi evde geçirmek, normalde çok fazla seyahat eden biri olarak bana ilginç geliyor. Başlarda ne yapacağımı bilmez bir vaziyetteyken sonraları evde ailemle birlikte aktivite ve mini sporlar yaparak eğlenceli bir hale geldi. Ayrıca mutfağı keşfettim :) Yemek yapmayı öğreniyorum ve kendi yiyeceklerimi kendim hazırlamaya çalışıyorum.

Tenise verilen aranın hangi zamana kadar devam edeceğini düşünüyorsunuz?

Uluslararasi Tenis Federasyonu’nun son açıklamasına göre turnuvaların temmuz ayı sonuna kadar ertelendiğini kesin olarak biliyoruz. Turnuvaların başlaması ve dünyanın çeşitli yerlerinden katılacak sporcuların adil yarışabilmeleri için tüm dünyanın normalleşmeye gitmesi gerekir. Seyahat etmenin riskli ve hastalığı yayabileceğini de göz önünde bulundurarak ertelemenin daha da uzayabileceğini düşünüyorum. 
Ancak yurtiçi turnuvalar belki kontrollü bir şekilde oynanabilir.

19 Mayıs söyleşileri

Pandeminin orta ve alt segmentteki birçok oyuncuya maddi yönden zarar gördüğü muhakkak. Gidişatın siz oyunculara verdiği etkileri belirtir misiniz?

Haftalık turnuvalara gittikçe kazanç sağlayan sporcular olarak en çok etkilenen kesim biz tenisçileriz. Genel anlamda tenisin en sıkıntılı olduğu konulardan biri üst düzey sporcular dışında gelirin çok düşük olmasıydı. Şimdi ise sezonu yeni açmışken turnuvalarımız iptal oldu. Maddi bir gelirimiz yokken tekrar bir hazırlık evresine girmek, üstelik süreyi de bilmiyorken bizi fazlasıyla zorlamış oluyor. 

Hayatın her alanında olduğu gibi tenis sporunda da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Siz her şey düzeldiğinde teniste ne tür değişiklikler bekliyorsunuz?

Her açıdan bu düzene alışmamız gerekiyor. Özellikle günlük hayatımızda bile birçok şeye azami önem vermeye başlamışken teniste de bir çok değişiklik gündemde. Seyahat etmek virüsün yayılmasına sebep olacağından, eskisi kadar kolay uçmak mümkün olmayacak ve daha fazla kural hayatımızın içine girecektir.  Tenis maçlarının seyircisiz oynanması konuşuluyor. Ayrıca tesislerin tümünün açılması durumunda kortlarda ve ortak alanlarda kısıtlamalar ile birlikte hijyene olan dikkatin artacağını düşünüyorum. 

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir