1. Anasayfa
 2. KORT DERGİSİ

İyi görün, iyi hisset...

İçinde mutlu olduğunuz kıyafetleri giymek sizi daha çok motive eder ve böylelikle performansınızı olumlu bir yönde etkiler. Önemli olan hangi markaya ne kadar para harcadığınız değil, size iyi hissettiren ürünler kullanmaktır.

İyi görün, iyi hisset…
1

İster kort içinde, isterseniz kort dışında olun, seçtiğiniz kıyafetler ile tarzınızı ve duruşunuzu belli eder, özgüveninizi sergilersiniz. İçinde mutlu olduğunuz kıyafetleri giymek sizi daha çok motive eder ve böylelikle performansınızı olumlu bir yönde etkiler.

NİLÜFER KAPTANA / Tennis Stop Marka Direktörü

“Dress for success” sözü günümüzde oldukça yaygın bir terim hâline geldi.. “Başarı için iyi giyin” şeklinde yorumlayabileceğimiz, iş ve moda dünyasında geçerli olan bu durum, tenis gibi performansa dayalı sporlar için de geçerli… Yapılan laboratuvar çalışmaları ve araştırmalar gösteriyor ki; nasıl giyindiğiniz, göstereceğiniz performansa doğrudan etki yapıyor. Yani bedenimizde biyolojik bir şeyler oluyor :)

Spor yaparken doğru kıyafetleri seçen ve o kıyafetlerin içinde iyi göründüğünü hissedenlerin antrenmanlar veya maçlar sırasında özgüvenlerinin arttığı da bu çalışmalarla doğrulanmış.. Kim kendini yeni veya sevdiği bir kıyafet giydiğinde iyi hissetmez ki?

Televizyon ve radyonun olmadığı zamanlarda, spor etkinlikleri de bugünkü kadar popüler olmadığından, spor endüstrisinin modaya yön verme imkânı yoktu. Spor o dönemde hobi olarak görülmüyordu, ancak radyo ve televizyon ile birlikte spor karşılaşmaları evlere geldi. Dünyanın herhangi bir yerindeki spor karşılaşmasını evden takip edebilmek büyük bir olaydı. Spor endüstrisi de bu sayede ünlenmeye başladı. Takımlar ve oyuncular daha fazla hayrana ulaşabiliyordu. Bu da sporun markalaşmasını sağladı.

Spor giyim markaları, performansa önem veren, rahat ve en önemlisi oldukça şık tasarımlar çıkardılar. Artık ünlü sporcuların giyim sponsorları var. Sporcular anlaşmalı oldukları markanın kıyafetlerini, hatta kendi tasarımları olan ayakkabıları giyiyor. İnsanlar da, sevdikleri spor için özel yapılmış kıyafetleri tercih ederek, kendilerini daha iyi hissediyor, daha etkili ve aktif spor yapıyorlar.

Konumuz tenis olduğu zaman, mental gücün, performansa ne kadar çok etkisi olduğunu biliyoruz. Motivasyon, performansın önemli bir parçası ve maç için en önemli mental hazırlık… İster kort içinde, isterseniz kort dışında olun, seçtiğiniz kıyafetler ile tarzınızı ve duruşunuzu belli eder, özgüveninizi sergilersiniz.

İçinde mutlu olduğunuz kıyafetleri giymek sizi daha çok motive eder ve böylelikle performansınızı olumlu bir yönde etkiler. Önemli olan hangi markaya ne kadar para harcadığınız değil, size iyi hissettiren ürünler kullanmaktır. Kendinize inancınız yüksek bir şekilde korta girdiğinizde, belki de o sete 1-0 önde başlarsınız. Bir çiftler maçında partnerinizle uyumlu olan kıyafetlerle, daha bütün, daha enerjik hissedersiniz. Hatta taraftarlar için, bu oyuncuların maçlarını seyretmek bile daha keyif verir. Farklı olmak, farklı hissetmek, yani özgünlük, insanların değer yargılarını olumlu yönde etkiler. Çünkü, bu bireyler risk alabilecek kadar güçlü oldukları mesajını verirler…

Görülüyor ki, bazen önemsiz gibi gözüken bu tarz detaylar, hayatımızda aslında ne kadar önemli rol oynuyor. Bu nedenle, artık tenis çantanızı hazırlarken ve kıyafetlerinizi seçerken, bu bilgileri hatırlamayı unutmayın… Ne de olsa her puan önemli :)

Farklı olun, farkı hissettirin…

*: Bu yazı ilk olarak Kort Dergisi’nin 51. sayısında (Mart 2024) yayımlanmıştır. Dergimizi Türk Telekom e-dergi uygulaması üzerinden de indirebilir ve her yerden (bilgisayar, tablet, telefon) okuyabilirsiniz…

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 6
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Nisan 18, 2024

  Teniste doğru seçilmiş kıyafet tercihlerinin maça ve oyuna pozitif etki ettiğini düşünüyordum ve bu yazı çok isabet oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir