1. Ana Sayfa
  2. GRAND SLAM

O artık Grand Slam şampiyonu: Sabalenka!

O artık Grand Slam şampiyonu: Sabalenka!
0

24 yaşındaki Aryna Sabalenka, 3-4 yıldan beri büyük beklentileri karşılayamamış ve kendine olan inancını yitirmek üzereydi ki, Melbourne’de adeta küllerinden yeniden doğdu. Avustralya Açık’ta finale gelene kadar set kaybetmeyen Belaruslu raket, Elena Rybakina karşısında 4-6, 6-3, 6-4 ile kazandı ve ilk Grand Slam şampiyonluğuna ulaştı.

Avustralya Açık öncesinde Adelaide’da kupanın sahibi olan Sabalenka, Avustralya Açık ile beraber üst üste 11 maçlık galibiyet serisine ulaştı. Bu maçlarda 23 set oynayan başarılı oyuncu, 22 seti kazandı ve sadece Rybakina karşısında 1 set kaybetti.

Elise Mertens, Belinda Bencic, Donna Vekic gibi isimleri eleyen Aryna Sabalenka, finalde yine güçlü servisleri ile iş başındaydı ve 17 ace attığı mücadeleyi 51 winner – 28 basit hata ile tamamladı. 8 kez file önüne geldi ve 7’sinden puanla ayrıldı.

Bu şampiyonluk onun 12. kupası oldu ve tekrar dünya 2 numarası koltuğuna oturdu.

Finalin kaybedeni Elena Rybakina ise TOP10’a giriş yaparak kariyer derecesine ulaştı. Kazak raket, 2022 Wimbledon şampiyonluğundan sonra ikinci slam fnalinden boynu bükük ayrılsa da, Melbourne’de 3 eski Grand Slam şampiyonunu (Azaranka, Ostapenko, Swiatek) mağlup etmeyi başardı.

 

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap