1. Anasayfa
 2. ATP

Yeşil ve Beyaz – Kortdergi.com

Yeşil ve Beyaz – Kortdergi.com
0

21 Temmuz 2019 – 23:13 – Güncelleme: 22 Temmuz 2019 – 12:49

Wimbledon’ı diğer Grand Slam’lerden ayıran birçok özellik var ve bunlar sayesinde de tenisseverlerin ilgi odağı oluyor.

 

Wimbledon tenis turnuvası yine göz açıp kapatıncaya kadar geçti. Tenisseverler her sene olduğu gibi iki hafta boyunca çekişmeli ve heyecanı bol maçlara tanıklık etti. İlk olarak Wimbledon’ı, diğer Grand Slam turnuvalarından ayıran bir özelliğinin, görmeye pek de alışık olmadığımız bir zeminde (çim) oynanıyor olması diyebiliriz. Çim zeminde oynamak, diğer zeminlere göre daha farklıdır.

FARKLILIKLAR

Öncelikle ayakkabıların çim zemine uygun olması gerekir. Aksi takdirde bu zeminde ayakta durmak oldukça zordur. Çim ayakkabılarının altı tırtıklıdır. Tırtıklı özelliği, olası bir kaymayı engellemeye yarar. Her ne kadar kaymayı engellese de bazı pozisyonlarda oyuncular ister istemez kayıyor ve bu durumda tehlikeli pozisyonlar ortaya çıkabiliyor. Bazı istisnalar da oluyor tabii ki. Özellikle kendi istekleriyle kayarak topa yetişmeye çalışan erkek oyuncular görebiliyoruz.

Çim zeminin başka bir özelliği, koşmanın çok kolay olmamasıdır. Çünkü zemin, oyuncuyu tutar. Örneklendirmek gerekirse, ayakları diğer zeminlere nazaran biraz daha kaldırarak koşmak gerekir. Çok hızlı bir zemin olmamasına rağmen top alçak pozisyonda sekmektedir. Bu yüzden de oyuncuların yere daha yakın oynaması gerekmektedir. Puanlar her ne kadar diğer zeminlere göre kısa sürse de, koşması kolay olmadığı için ve oyuncuların topun sekmesinden dolayı yere daha yakın oynamak zorunda oldukları için yorucu bir zemindir. Oyuncuya değişik bir yorgunluk verir.

Wimbledon geleneklerine en bağlı Grand Slam olarak görülmekte olduğundan izleyenler ve oynayan oyuncular için farklı bir yere sahiptir diyebiliriz. Maçlarda  beyaz giyinme zorunluluğu her ne kadar tartışmaya açık bir konu olsa da, Wimbledon’ı Wimbledon yapan özelliklerinin başında gelmektedir. Oyuncular içinde bu kuralı sevenlerde var, sevmeyenlerde. Aslında bana sorarsanız, dışarıdan bakıldığında güzel bir görüntü oluşturuyor.

İKİ AYRI KULÜP KAVRAMI

Wimbledon turnuvasında eleme maçları, ana tablo maçlarının oynandığı yerden farklı bir kulüpte oynanmaktadır. Çim zeminin her geçen gün aşınmasından dolayı aslında yerinde bir karar olarak görülmektedir. Eğer ilk tur maçlarıyla final maçlarının olduğu günü kıyaslarsak, zeminin özellikle arka çizgide oldukça aşınmış olduğunu görebiliriz. Eleme maçlarının başka bir kulüpte olması zemini biraz daha korumaya yaramaktadır. Dört Grand Slam içinde, sadece Wimbledon’da maçlar için iki farklı kulüp kullanılmaktadır.

*: Bu yazı, Kort Dergi 22’nci sayısında yayımlanmıştır.

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir