1. Anasayfa
 2. ATP

Ağrı Dağı Tenis Turnuvası başladı

Ağrı Dağı Tenis Turnuvası başladı
0

Ağrı Dağı’nın tanıtılması ve tenis sporunun yaygınlaştırılması amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayelerinde, Türkiye Tenis Federasyonu’nun koordinasyonunda Ağrı Valiliği, Ağrı Belediyesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ve SERKA’nın katkılarıyla düzenlenen Ağrı Dağı Tenis Turnuvası’nın Açılış Programı, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi tenis kortlarında yapıldı.

23-26 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek turnuvada 23 ilden kızlarda ve erkeklerde toplamda 137 sporcu mücadele edecek.

Açılış programına Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ağrı Gençlik Spor İl Müdürü İsmail Çalgan, Milli Tenisçi Melis Sezer, kurum ve kuruluş müdürleri, STK temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda tenissever katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan program “Ağrı Dağı Tenis Turnuvası Tanıtım Filmi” gösterimi sonrası halk oyunları gösterisi ve açılış konuşmaları ile devam etti.

“Ağrı, tenisin Anadolu’ya yayılmasında dil olmuş, yol olmuş, rehber olmuş bir ilimiz”

Türkiye Tenis Federasyonu olarak hedefin dünyanın en iyi sporcusunu yetiştirmek olduğuna değinen TTF Başkanı Cengiz Durmuş, “Stratejilerimiz doğrultusunda Gençlik ve Spor Bakanlığımızın sporu tabana yayma politikasına uygun olarak tenisi tabana yaymak olmazsa olmazımız. Kadim şehrimiz Ağrı’dan başlayarak güneşin Anadolu’da doğmasını istedik. Ağrı öyle anlamlı bir şehir ki Türk tenisinde iz bırakabilmiş tenisin Anadolu’ya yayılmasında dil olmuş, yol olmuş, rehber olmuş bir ilimiz” dedi.  Anadolu’dan dünyanın en iyi turnuvalarına sporcular gittiğini söyleyen Durmuş, “Artık Anadolu’dan dünyanın merkezine bir yol gidiyor. O yol Türkiye’nin her noktasında ulaşılabilir istasyonlarla 81 ilimize yayıldı. Turnuvamız adını dünyada herkes tarafından görülmek istenen Ağrı Dağı’ndan alıyor. Biz sadece tenisçi yetiştirmiyor, organizasyon yapmıyor aynı zamanda her yerde dilimizi ülkemizi tanıtabilecek donelerle gidiyoruz. Ağrı’da bu güzel ev sahipliğini bize sunan Valiliğimiz, Belediyemiz ve kortlarını halka açan Rektörlüğümüze teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.  

“Dünyadaki en popüler sporlardan biri olan tenisi, dünyanın en önemli değerlerinden biri olan Ağrı Dağı ile birleştirdik”

Sporun insanların birleşmesine, bir araya gelmesine vesile olan en güzel kavramlardan bir tanesi olduğunu söyleyen Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, “Öyle ki farklı ülkelerin, farklı kıtaların ve coğrafyaların insanlarını aynı dili söylemeye davet edip aynı ortamda buluşturabilen mucizevi bir kavramdır. Özellikle son yıllarda yapılan büyük yatırımlarla, gençlerimize gösterilen güvenle her türlü spor dalında ve sporun çeşitli alanlarında çok ciddi atılımlar içerisindeyiz. Biz görüyoruz ki Anadolu’nun gençleri gerçekten inanılmaz kabiliyetli. Gençlerimiz, fırsat verildiğinde akranlarıyla her alanda, teknik ve akademik alanda olduğu gibi spor alanında da çok rahat bir şekilde mücadele edebileceğini her platformda göstermiştir. Bizler bu tarz turnuvalara, faaliyetlere ev sahipliği yaparak hem Ağrı’mızı ülkemizin dört bir yanından gelen gençlerimizin görmesini istiyoruz hem de gençlerimizin akranları ile bir araya gelerek karşılıklı kaynaşmaları ve motivasyonla başarıya açılan yolda ilerlemelerini arzu ediyoruz.” dedi.

Dünya çapında düzenlenen sportif faaliyetlerde sporcularımızın gösterdiği başarılara vurgu yaparak konuşmalarını sürdüren Vali Varol: “Çocuklarımızın, dünyanın her yerindeki akranları ile mücadele edebilmelerine olanak tanıyan Sayın Cumhurbaşkanımıza, turnuva yapmak noktasındaki fikrimizi ilk günden beri destekleyen ve tesisleşme konusunda ilimizde ciddi yatırımlara imza atan Sayın Gençlik ve Spor Bakanımıza, organizasyonun gerçekleşmesinde katkısı olan paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.  En büyük teşekkürü ise tenis sporu için büyük gayret ortaya koyan sporcularımıza, çok kıymetli misafirlerimiz ve gençlerimize ediyor, keyifli bir turnuva geçirmeniz temennisiyle başarılar diliyorum. Dünyadaki en popüler sporlardan biri olan tenisi Türkiye’nin ve dünyanın en önemli değerlerinden biri olan Ağrı Dağı ile birleştirdiğimiz bu turnuvanın ilerleyen yıllarda da sürmesi temennisiyle herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin 30 iline yakın kardeşimiz burada”

AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Türkiye’nin 30 iline yakın kardeşlerimiz burada. Bu coğrafyada belki çok az insan tenis oynuyor ama plan bütçe komisyonunda her sene söylerim Federasyon Başkanımız Ağrılı ve biz onunla gurur duyuyoruz. Burası Türkiye bura ne kadar gelişirse 81 ilimiz de o kadar rahat eder.  Bundan sonraki süreçte bu tür organizasyonların devam edilmesi konusunda ricada bulunuyorum. Emeği geçen valimize, belediye başkanımıza ve federasyon başkanımıza teşekkür ediyorum.”

“Ağrı Dağı Tenis Turnuvası gün gelecek dünyadan sporcuların katılımıyla tarihteki yerini alacak”

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol’a ve TTF Başkanı Cengiz Durmuş’a böyle bir etkinliği oluşturup belediyeyi ve üniversiteyi de paydaş kılarak böyle bir etkinliği Ağrı’da başlattıkları için teşekkür eden Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, “Bizi burada en çok mutlu eden bir dönemler terörle kavgayla anılan kadim şehir Ağrımızın artık spor dallarıyla, tenisle anılması ve bütün buradan dünyaya kendisini göstermesidir. Memleketin çocukları birbirini ne kadar iyi tanırlarsa memleket sevgisi o kadar büyüyecektir, birlik ve beraberliğimiz kadimliğimiz o kadar ileri bir noktaya taşınacaktır. Bugün burada Türkiye var, demek ki biz biriz birlikte Türkiye’yiz. En büyük mutluluk kaynağımız bu tablodur. Bugün burada başlayan turnuva gün gelecek dünyadan sporcuların katılımıyla tarihteki yerini alacak.” diye konuştu.

“Üniversitemizin bütün birimlerindeki öğrencilerimiz tenis sporunu tanıma ve yaşama şansına sahip”

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, fiziki yapılaşması, akademik alandaki yükselişi ve sportif alt yapısı ile dikkat çeken üniversitede yine ulusal bir sportif faaliyete ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını söyledi. Prof. Dr. Karabulut, “Üniversitemiz tenis kortlarından üniversitemiz çalışanları, öğrencilerimiz ve Ağrılı hemşehrilerimiz aktif bir şekilde faydalanmaktadır. Spor Bilimleri Fakültemiz ’de tenis dersleri seçmeli ve uzmanlık dersleri olarak verilmekte ve her yıl yaklaşık 20 öğrencimiz tenis uzmanlık mezunu olmaktadır. Her yıl yapılan Üniversitelerarası Türkiye Şampiyonalarında sporcu öğrencilerimiz üniversitemizi tenis branşında temsil etmektedir. Ayrıca; her yıl yapılan bahar şenlikleri kapsamında üniversitemizin bütün birimlerindeki öğrencilerimiz ilgili turnuvaya katılarak tenis sporunu tanıma ve yaşama şansına sahip olmaktadır” dedi.

“Ağrı’da başarılı tenisçiler yetiştirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz”

Ağrı Gençlik Spor İl Müdürü İsmail Çalgan, sporun bizleri birleştiren, geliştiren, gençleştiren bir faaliyet oluşunun altını çizerek, “Kadim bir spor kenti olan Ağrı’da son yıllarda ülkemiz tenisine başarılı tenisçiler yetiştirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İnanıyorum ki gençlerimiz bu imkan ve organizasyonlar ile birlikte milletimizi dünyanın her yerinde en güzel şekilde temsil etmeye şanlı bayrağımızı dalgalandırmaya yeni ve güçlü Türkiye’nin temsilcileri olmaya devam edeceklerdir” diye konuştu.

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol tarafından tenis maçına start verildi. Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, TTF Başkanı Cengiz Durmuş, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan tenis oynadı. Turnuvanın anısına hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından program sona erdi.

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir