1. Anasayfa
 2. ATP

Laver Cup bugün başlıyor!

Laver Cup bugün başlıyor!
0

Kapalı kortlarda sert zeminde düzenlenen ve ilk kez 2017’de Prag’da organize edilen Laver Cup, Rafael Nadal ve Roger Federer’in gövde gösterisi ile oynanmış ve Avrupa Takımı (15-9) şampiyon olmuştu. Böylesine iki büyük yıldızın katılımı ile inanılmaz bir ilgi gören Laver Cup, 2018’de Chicago’da United Center’de gerçekleşmişti. Federer yine çok sevdiği organizasyonda yerini almıştı; fakat Nadal sakattı ve bu defa bir diğer star oyuncu Novak Djokovic ABD’ye gelmişti. İlki kadar olmasa da bu turnuva da takip edilmiş ve kazanan yine Avrupa Takımı (13-8) olmuştu.

2019’da tekrar Avrupa’ya dönen Laver Cup, Federer’in ülkesi olan İsviçre’de (Cenevre) düzenlendi. Nadal turnuvada yer alsa da sakatlığı sebebiyle sadece bir tekler maçı oynadı. Sonuç yine değişmemiş ve kıran kırana maçlara şahit olsak da Avrupa Takımı kupanın sahibi olmuştu. (13-11)

2020’deki pandemi sezonunda organizasyon kapılarını kapatırken, bu yıl yine ABD’de, fakat bu defa Boston’da düzenlenecek turnuvada ilk kez BIG3’den bir oyuncu bile yer almayacak. Federer, Nadal ve Dominic Thiem sezonu kapatmaları, Djokovic ise kişisel kararı gereği ABD’ye gitmeyecek.

Bjorn Borg’ün kaptanlığını yaptığı Avrupa Takımı’nda Daniil Medvedev, Stefanos Tsitsipas, Alexander Zverev, Andrey Rublev, Matteo Berrettini ve Casper Ruud yer alacak. Yani bir yerde yeni jenerasyonun bütün önemli temsilcilerini bir arada göreceğiz.

BIG3’nin en küçüğü olan Novak Djokovic’in 34 yaşında olduğunu düşündüğümüzde yukarıda adı geçen 6 oyuncunun yaş ortalamasının 24 olduğunu da ekleyelim. Avrupa Takımı’nda tüm turnuvalara katılan Zverev ve ikinci deneyimini yaşayacak olan Tsitsipas harici 4 oyuncu, 24-26 Eylül tarihlerinde düzenlenecek bu turnuvaya ilk kez katılacak.

Bir de Dünya Takımı oyuncularına bakalım. Veteran raket John Isner, organizasyonun dördüncü yılında bile hâlâ takımda yer alıyor. John McEnroe’nun kaptanlık görevini üstlendiği takımda Felix Auger-Aliassime, Denis Shapovalov, Diego Schwartzman, Reilly Opelka ve Nick Kyrgios da yer alacak. Kyrgios da Isner gibi tüm Laver Cup’larda raket sallama şerefine ulaşacak.

Burada şu soru karşımıza çıkacak: Kâğıt üzerinde en sönük geçmesi düşünülen Laver Cup’a olan ilgi ne düzeyde kalacak? Sponsor, reklam, rating konusu bir yana, 3 yıldır Avrupa Takımı’nın şampiyonluk serisi devam edecek mi? Kaldı ki iki takımı karşılaştırdığımızda Maviler, yani Avrupa Takımı yine şampiyonluğun favorisi olarak karşımıza çıkıyor.

Eurosport ekranlarından izlenecek Laver Cup, 2022 yılında Londra’daki O2 Arena’da gerçekleştirilecek.

 

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir