1. Anasayfa
 2. ATP

Çin’deki turnuvalar askıya alındı! – Kortdergi.com

Çin’deki turnuvalar askıya alındı! – Kortdergi.com
0

1 aydır gündemde yer alan WTA oyuncusu Peng Shuai’nin kaçırılması ve henüz bulunamamış olması sonrasında WTA Başkanı Steve Simon, şu açıklamalara yer verdi:

“2 Kasım 2021’de Peng Shuai üst düzey bir Çinli hükümet yetkilisine karşı cinsel saldırı iddiası yayınladığında, Kadın Tenis Birliği (WTA) Peng Shuai’nin mesajının dinlenmesi ve ciddiye alınması gerektiğini kabul etti. WTA oyuncuları ve dünyadaki kadınlardan bahsetmiyorum bile, hepsi gerekli hassasiyeti gösterdi.

O andan itibaren, Peng Shuai, özellikle cinsel saldırı söz konusu olduğunda ve özellikle güçlü insanlar söz konusu olduğunda, konuşmanın önemini gösterdi. Peng’in gönderisinde dediği gibi, “Bir yumurtanın bir kayaya çarpması gibi de olsa ya da aleve doğru çekilip kendini yok etmeye davet eden bir güve gibi olsam bile, senin hakkındaki gerçeği söyleyeceğim.” Yaşadığı tehlikeleri biliyordu. Onun gücüne ve cesaretine hayranım.

O zamandan sonra Peng’in mesajı internetten kaldırıldı ve bu ciddi meselenin tartışılması Çin’de sansürlendi. Çinli yetkililere bu sansürü durdurma, Peng’in özgür olduğunu ve müdahale veya gözdağı vermeden konuşabildiğini kanıtlama ve cinsel saldırı iddiasını tam, adil ve şeffaf bir şekilde araştırma fırsatı verildi. Ne yazık ki, Çin’deki liderlik bu çok ciddi konuyu herhangi bir inandırıcı şekilde ele almadı. Artık Peng’in nerede olduğunu bilmediğimiz halde, onun özgür, güvende ve sansüre, zorlamaya ve gözdağı vermeye maruz kalmadığına dair ciddi şüphelerim var. WTA burada neyin gerekli olduğu konusunda netti ve Peng Shuai’nin cinsel saldırı suçlamasıyla ilgili sansür olmaksızın tam ve şeffaf bir soruşturma için çağrımızı yineliyoruz.

Bunların hiçbiri kabul edilebilir değildir ve kabul edilebilir hale de gelemez. Güçlü insanlar kadınların sesini bastırabilir ve cinsel saldırı iddialarını halının altına süpürebilirse, WTA’in kurulduğu temel – kadınlar için eşitlik – büyük bir gerileme yaşayacaktır. Bunun WTA’e ve oyuncularına olmasına izin vermeyeceğim ve izin veremem.

Sonuç olarak ve WTA Yönetim Kurulu’nun tam desteğiyle, Hong Kong da dahil olmak üzere Çin’deki tüm WTA turnuvalarının derhal askıya alındığını duyuruyorum. Peng Shuai’nin özgürce iletişim kurmasına izin verilmediğinde ve görünüşe göre onun cinsel saldırı iddiasıyla çelişmesi için baskı altındayken, vicdanım rahat, sporcularımızdan orada yarışmalarını nasıl isteyebileceğimi anlamıyorum. Mevcut durum göz önüne alındığında, 2022’de Çin’de etkinlikler düzenlersek tüm oyuncularımızın ve personelimizin karşılaşabileceği risklerden de büyük endişe duyuyorum.

Büyük spor markalarında indirimler başladı… https://www.athleticzone.com.tr/ 

WTA’nın bu konudaki tutumu nedeniyle aldığı büyük miktarda uluslararası destek beni memnun etti. Peng’i ve dünyadaki diğer birçok kadını daha fazla korumak için insanların sesini yükseltmesi her zamankinden daha önemli. WTA, oyuncularını korumak için mümkün olan her şeyi yapacaktır. Biz bunu yaparken, umarım dünyanın dört bir yanındaki liderler, Peng ve tüm kadınlar için finansal sonuçları ne olursa olsun adaletin sağlanabilmesi için seslerini yükseltmeye devam edeceklerdir.

İşin bu noktaya geldiğine çok üzülüyorum. Çin ve Hong Kong’daki tenis toplulukları, yıllardır birlikte çalıştığımız harika insanlarla dolu. Başarılarıyla ve konukseverlikleriyle gurur duymalıdırlar. Ancak Çin, istediğimiz adımları atmadığı sürece, Çin’de etkinlikler düzenleyerek oyuncularımızı ve çalışanlarımızı riske atamayız. Çin’in liderleri WTA’e başka seçenek bırakmadı. Yalvarışlarımızın duyulacağından ve Çinli yetkililerin bu sorunu meşru bir şekilde ele almak için adımlar atacağından umutluyum.”

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir