1. Anasayfa
 2. KORT DERGİSİ

Fatih Karataş: Sponsor, sponsor, sponsor...

"Bu ülkede bir oyuncuya yatırım yapmadan başarılı olması bekleniyor. İstiyorlar ki kendi imkanlarımızla dünyada ilk 20’ye girelim, Olimpiyatlar'a katılalım ve sonrasında sponsorlar bizi bulsun. Bu kadar kolay değil bu işler…"

Fatih Karataş: Sponsor, sponsor, sponsor…
0

Tekerlekli sandalye tenis oyuncusu Fatih Karakaş, “Şu an halihazırda bir sponsorum maalesef yok ve dolayısıyla da sezonun kalanında yine Antalya’daki turnuvalar haricinde turnuva oynama şansım yok. 2020’den bu yana maddi imkansızlık sebebiyle yurt dışında turnuva oynayamadım. Sponsor arayışım devam etmekte. Sezonun kalanında yurt dışında oynamak istediğim 6 turnuva var; çünkü Türkiye’de ekim ayına kadar maalesef turnuva yok!” diyor.

RÖPORTAJ: SERDAR SÖZKESEN

Quad kategoride ülkemizi temsil eden Fatih Karataş ile uzun zamandır antrenmanlarını yaptığı Beykoz’daki Çubuklu Tenis Kulübü’nde keyifli bir röportaja imza attık. 33 yaşındaki oyuncunun gündeminde yine sponsor sorunu var. Gelin bundan sonrasında sözü Fatih’e uzatalım…

2020’deki röportajımızda Başakşehir’de oturduğumu ve her gün antrenman yapmak için Beykoz’a gittiğimi söylemiştim. 1.5 yıl önce Beykoz’a taşındım ve adeta Çubuklu Tenis Kulübü’nde yatıp kalkıyorum. Evim, kulübe çok yakın.

Biz normalde Bedensel Engelliler Federasyonu’na bağlıyız fakat kısa zaman sonra Tenis Federasyonu’na geçmemiz söz konusu. 2024 Olimpiyatları öncesinde bu konuda somut bir adım atılacak. Zaten tüm dünyada engelli oyuncular, artık hangi sporu yapıyorsa, ona bağlı federasyonlara geçiş yapıyor.

TAKIMLAR ŞAMPİYONASI’NA 3 YIL ARALIKSIZ KATILIYORUZ

2022 yılı, Türk Milli Takım performansım hariç bireysel anlamda benim için iyi geçmedi. 2023’e iyi başladım ve iyi de gidiyor. Bu yıl sadece 4 turnuva oynadım ama özellikle çiftlerde iyi bir performansa imza attım. Dünya Takımlar Şampiyonası’nın elemelerinde başarılı olarak Portekiz’de düzenlenen Dünya Takımlar Şampiyonası’nda yer aldık. Bu turnuvada Hollanda, ABD, Brezilya, İsrail, Tayland gibi ülkelerin yer aldığı en iyi 8 takım katıldı.

Biz bu turnuvada 7. olduk ve bir sonraki yıl için tekrar eleme oynamak zorundayız. Fakat 2024’te Takımlar Şampiyonası’nın Antalya’da olma ihtimali var ki, böyle olursa biz direkt olarak turnuvaya katılmış olacağız. 3 yıldır aralıksız bir şekilde Dünya Takımlar Şampiyonası’na katılıyoruz ve bu konuda gururluyum. Bu yıl Ahmet Kaplan ve Uğur Altınel ile beraber ülkemizi Portekiz’de temsil ettik.

Ayrıca bu yıl Demirci Akıncıları Turnuvası’nda çiftlerde (Ali Ataman) şampiyon oldum. 2023’te teklerde iyi sonuçlar alamadım. Geçen sene mart ayında teklerde 24 numara ile kariyer derecemi görmüştüm ama şimdilerde 61 numaradayım. Bunun sebebi yeterli sayıda turnuva oynamamış olmamla alakalı. Sadece Antalya’da ve toprak zemindeki turnuvalarda mücadele edebiliyorum. Bu da ister istemez dünya sıralamasındaki yerimi gerilere itiyor. Çünkü rakiplerim daha fazla turnuva oynuyor. Yurt dışına hiç çıkamıyorum çünkü sponsor desteğim yok. En son yurtdışında turnuva oynadığımda takvimler Ocak 2020’yi gösteriyordu.

ARAYIŞIM DEVAM EDİYOR

Antalya’daki turnuvalar olmasa başka turnuvada oynayamayacağım. Sadece toprakta değil sert zeminde de oynamak istiyorum ve bu zeminde de kendimi göstermek hedefindeyim. Çünkü antrenmanlarımı Çubuklu Tenis Kulübü’nde sert zeminde yapıyorum. Açıkçası bu konuda sıkıntı çekiyorum. Yurt dışındaki rakiplerim daha fazla turnuva oynuyor ve farklı zeminlerde de raket sallıyorlar. Maalesef Türkiye’de sert zeminde herhangi bir turnuva düzenlenmiyor…

Şu an halihazırda bir sponsorum maalesef yok ve dolayısıyla da sezonun kalanında yine Antalya’daki turnuvalar haricinde turnuva oynama şansım yok. Sponsor arayışım devam etmekte. Sezonun kalanında yurt dışında oynamak istediğim 6 tane turnuva var ama zaman ne gösterir bilinmez. Çünkü Türkiye’de ekim ayına kadar maalesef turnuva yok!

Yurt dışında bir turnuva oynamak, tüm masrafları ile beraber 20 bin TL’yi bulmakta. Doğal olarak da bu beni aşan bir durum oluyor. Her geçen zamanda küresel sıkıntılarda dolayı şartlar daha da zorlaşıyor. Kaldı ki her fırsatta söylediğim gibi, amacım 2024 Paris Olimpiyatları’nda katılmak ama bu şartlarda yani turnuva oynamadıktan sonra sıralamada yükselemeyeceğim için Olimpiyatlar’a da katılmam mucize diyebilirim.

2022’de kırılan sandalyemle oynamak zorunda kaldığım ve yaşadığım kötü performans ile beraber sponsorumun olmaması sebebiyle Olimpiyat rüyasından da bir hayli uzak kaldım. Olimpiyatlar’a dünya sıralamasındaki ilk 16 oyuncu katılıyor. Quad kategoride şu an Uğur Altınel 14, Ahmer Kaplan 22 ve Ali Ataman ise 33 numarada ve hepsinin Olimpiyatlar’a katılma şansları devam ediyor. Ben de son ana kadar bu hayalim için var gücümle savaşacağım. Çubuklu Tenis Kulübü’nde Cihan Hakimoğlu ile çalışmalarımı sürdürüyorum. Haftada 5 gün antrenmanlarımı aksatmadan yapıyorum.

ŞANS VERİLMEDEN BAŞARI YAKALANMAZ

Bu ülkede bir oyuncuya yatırım yapmadan başarılı olması bekleniyor. İstiyorlar ki kendi imkanlarımızla dünyada ilk 20’ye girelim, Olimpiyatlar’a katılalım ve sonrasında sponsorlar bizi bulsun. Bu kadar kolay değil bu işler… Başarılı sporcuya herkes sponsor olur, önemli olan potansiyelli olan sporculara destek vererek gelişimlerine izin vermektir. Örnek vermek gerekirse; Çubuklu Tenis Kulübü yerine başka bir kulübe gitsem belki bana bu kadar şans tanımazlardı. Ama bu kulüp beni gördüğünde, çok istekli ve azimli olduğumu görerek ve bilerek beni seçti. Bana yardım etti ve her fırsatta destekledi. Ben de dünyada teklerde 24, çiftlerde 14 numarayı gördüm, Türkiye şampiyonu oldum ve onları gururlandırdım. Kulübüme bu konuda çok minnettarım. Şans verilmeden başarı yakalanmaz!

Yurt dışında engelli sporcular tenise yeni başlasa bile sponsorlarını kolayca bulabiliyor. Sandalyesinden raketine, gripten tellere ve çantaya kadar yanlarında oluyorlar. Yurt dışındaki arkadaşlarımdan bunları görüyor ve duyuyorum. Kaldı ki bu oyuncuların Olimpiyatlar’a gidebilme potansiyelleri fazla olmasa da durum böyle. Mesela İngiltere’de her kademedeki sporculara özel sponsorluk yardımları mevcut. Onların en alt kademesinde yer alan oyuncuların aldıkları destekler, bizim en üst seviyedeki oyuncumuzun aldığından bile fazla olabilir.

HEDEFİM GRAND SLAM YA DA OLİMPİYATLAR

1 yıldır maçlarımı videoya çekiyorum. Antrenörlerime eksiklerimi gösteriyor ve üzerinde çalışacağımız ek derslerle yanlışlarımı düzeltmeye çalışıyorum. Ben bu sporu çok seviyorum ve sürekli kendimi gelişmek istiyorum. Sponsorum olsun ya da olmasın bu spora olan aşkımla en az 10 yıl daha tenis oynamayı arzuluyorum. Son zamanlarda etkili servis üzerine daha sıkı antrenmanlar yapıyorum. 45 yaşına kadar Grand Slam ya da Olimpiyatlar’da oynama hedefinde yoluma devam edeceğim.

Önümüzde Wimbledon var ve kadınlarda favorim tabii ki Iga Swiatek. Çok sempatik buluyorum kendisini ve Roland Garros’tan sonra Londra’da da şampiyon olacağını düşünüyorum. Novak Djokovic tenisi bırakana kadar oynadığı her turnuvanın favorisi gibi görünüyor. Carlos Alcaraz da ikinci beğendiğim oyuncu.

*: Bu yazı ilk olarak Kort Dergisi’nin 47. sayısında (Temmuz 2023) sayısında yayımlanmıştır.

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 7
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir