1. Anasayfa
 2. ATP

Federer ve Nadal, ATP’yi bırakıyor!

Federer ve Nadal, ATP’yi bırakıyor!
0

09 Mart 2019 – 23:45 – Güncelleme: 10 Mart 2019 – 10:42

Avustralya Açık döneminde yaşanan gerilim, Indian Wells ile birlikte zirve yaptı ve ATP Ceo’su Chris Kermode görevi, Federer ve Nadal ise ATP’yi bırakıyor.

 

ATP CEO’su Chris Kermode 3 yıl opsiyonlu başkanlık hakkı olmasına rağmen 2019 sezonu sonunda ATP oyuncular konseyinin oylaması ile görevinden azlediliyor. Novak Djokovic başkanlığındaki oyuncular konseyinin ‘gitmesi’ yönünde fikir belirtmesi sonucu ATP’nin zirvesi bu sene değişecek, ancak tartışmalar bitmek bilmiyor.

Her şey ocak ayında basın toplantısı sırasında Rafael Nadal’ın oyuncular konseyini suçlaması ile başladı. Nadal, oyuncular konseyinin ya da oyuncu temsilcilerinden kimsenin bu değişişiklik tasarısı ile ilgili kendisinden görüş almadığını, fikir sormadığını ya da herhangi bir toplantı, oyuncuların bir araya geleceği bir organizasyon düzenlemediğini, her şeyin kapalı kapılar ardında konsey tarafından kafalarına göre yapıldığını açıklayarak bombayı patlattı.

Açıklamasının devamında kendi yönetimleri döneminde düzenli olarak toplantı yaptıklarını, yönetimde olmayan oyuncularla buluşmalar organize ederek onların fikirlerini aldıklarını, kendileri görüşemedikleri zaman ise oyuncu temsilcilerini görevlendirdiklerini ve bir şekilde her oyuncuya ulaştıklarını, bu yönetimin ise aksi tutum sergilediğini, kesinlikle onların ayaklarına gitmeyeceğini, bunun konseyin görevi olduğunu, bu kadar önemli bir konunun ‘oldu bitti’ye getirilemeyeceğini belirtmişti.

Bu yasanan gelişme sonrası Federer ek açıklama yaparak;  ‘Nadal sakatlık, sel felaketi ve ameliyat nedeniyle turdan uzakta olduğu için mevzunun dışında kaldı biraz ama mutlaka birinin onu bilgilendirmesi gerekirdi. Biz Shanghai döneminde ufak bir görüşme yaptık ama benim de henüz hiçbir şeyden haberim yok. Eğer böyle bir azil kararı alınacaksa bunun kapalı kapılar ardında kendi başlarına yapabilecekleri bir şey olamayacağını belirtti.

Chris Kermode

Konsey başkanı Novak Djokovic ise yapılan gizli toplantıların tutanaklarının medyaya sızması konusunda öfkeli olduğunu, konsey üyelerinden birinin bunu yaptığını, olayların çarpıtıldığını ve kendisinin hedef gösterildiğini belirtmiş, Federer ve Nadal için ise “Bir fikirleri var ise gelip paylaşabilirler, kapımız ikisine de her daim açık ama benim önceliğim, bu konsey içi sızıntıyı bulmak.” şeklinde konuşmuş, oylamanın henüz yapılmadığını, kimsenin son sözünü söylemediğini belirtmişti.

Bu olayların akabinde Avustralya Açık sonrasi Nadal ve Federer bir araya gelip yemek yediler ve Federer; Indian Wells döneminde Djokovic ile şahsen görüşeceğini, hem kendisinin hem de Rafa’nın görüşlerini belirteceğini açıklamış ve konsey ondan talep etmediği sürece asla görüşmeye gitmeyeceğini söylediğini (Nadal’ın) belirtmişti.

Bu hafta medyaya yansıyan haberlerde; (yine konseyden sızıntı) oylamanın yapıldığı ve konseyin Kermode’u 2019 sonu itibariyle azletme kararı aldığı ortaya çıktı. Konseyin bunu çok gizli tutmak istediği, ancak yine olayın medyaya dökülmesi sonucu Novak Djokovic’in öfkeden patladığı öğrenildi.

Novak Djokovic bu defa haberleri yalanlamadı. Ancak hedef gösterildiğini, bunu tek başına gerçekleştirmediğini, sızıntıyı bir şekilde bulacağını, çünkü haberlerin çarpıtıldığını açıkladı.

Bu hafta Djokovic ile görüşme planlayan Federer ise çıkan haberler üzerine, ani bir kararla görüşmeyi iptal ettiğini duyurdu. ”Bu hafta içi görüşme ayarlayacaktık, ancak sanırım her şey için çok geç, görüşmem sonucu değiştirmeyecek, bir takım kararlar alınmış görünüyor. Bu iş artık siyaset halini aldı, maalesef tenis günümüzde bu” diyerek konuyu kapadı.

Tüm bu yaşanan gelişmeler sonrası dün; Kermode’un kalması yönünde görüşleri olan, ancak bir şekilde ekarte edildiklerini düşünen Federer ve Nadal, kariyerlerinin geri kalan döneminde ATP / ITF ile ilgili bütün işleri bıraktıklarını, bir daha hiçbir toplantı, buluşma, organizasyon ve çalıştay içerisinde yer almama kararı aldıklarını, kendilerini tamamen devre dışı bıraktıklarını açıkladılar.

Chris Kermode; 6 yıllık görev süresi içerisinde birçok yeniliğe imza atmış, turnuva ödüllerinde büyük para artışları, dünyanın sayılı şirketleri ile sponsorluk anlasmaları sağlamış, oyuncuların emeklilik planlamaları, sakatlanan oyuncular ve şanslı kaybedenler (LL’ler) için yeni kurallar, çiftler oyuncuları için hem mali kazanç, hem de destekleyici yeni promotif aktiviteler, challenger turnuvaları için düzenlemeler, modern tesis inşaat anlaşmaları gibi birçok yeni düzenleme getirmişti.

HABER: Metin ERDEM

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir