1. Anasayfa
 2. RÖPORTAJLAR

Fransa'da Wilson rüzgârı!

Türkiye'de Wilson denilince akla gelen ilk 2 kişi olan Ari Aker ve Rıfat Gaston'la keyifli ve samimi bir röportaj için bir araya geldik...

Fransa’da Wilson rüzgârı!
0

Finspor Genel Müdürü Ari Aker ile Toptan Satış Müdürü Rıfat Gaston, Roland Garros’un ünlü toprak kortları için yüksek performanslı toplar tasarlayan Wilson’ın, en önemli raketlerini de Roland Garros’a uyarladıklarını söyledi.

RÖPORTAJ: TOLGA YENİGÜN

*: Bu röportaj ilk olarak Kort Dergisi’nin 46. sayısında yayımlanmıştır. Siz de dergimizi Turkcell Dergilik veya Türk Telekom e-dergi uygulamaları üzerinden de indirebilirsiniz.

Geride bıraktığımız Roland Garros için Borsos Tenis Kulübü’nde kahvaltı düzenleyen Wilson’ın Türkiye Distribütörü Finspor’un Genel Müdürü Aki Aker ve Toptan Satış Müdürü Rıfat Gaston ile tenis dolu bir gün geçirdik. Borsos Tennis Team’in de tam kadro yer aldığı 1 Haziran’daki etkinlik sonrası bir araya geldiğimiz Ari Aker ve Rıfat Gaston’la başta Roland Garros olmak üzere, Türkiye’deki satışlarından sponsoru oldukları oyunculara; yeni çıkan ürünlerinden Padel’e kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı. Sözü Wilson’ın Türkiye’deki kurmaylarına bırakalım…

Tolga Yenigün: Wilson, her zaman tenis camiasının en saygın tenis markalarından biri… Bu seviyede ve sporcuların ilk tercihlerinden olmak nasıl bir duygu?

Ari Aker: Wilson, tenis tarihinin başlangıcından bu yana gelişen ve gelişmeye de devam eden bir marka olarak her zaman dünyanın en iyi oyuncularının tercihi oldu. Tarih boyunca en iyi tenis oyuncularının, yakın dönemde dünyanın bir numaraları olan Roger Federer ve Serena Williams’ın ve gelecek vaat eden birçok oyuncunun Wilson raketleri kullanmasının sebebi elbette markanın sunduğu teknolojiler ve her oyuncu profiline uygun ürün çeşitliliğine sahip olmasıdır.

Tenisseverlerin her ihtiyacına karşılık bulacağı bir marka olmak elbette gurur verici. Gerek yıllar içerisinde ihtiyaca yönelik geliştirilen teknolojilerle gerekse ergonomik olarak çok daha verimli sonuçlar alınması için yapılan Ar-Ge çalışmalarıyla yediden yetmişe her tenissever için bir alternatif sunuyor olmaktan mutluluk duyuyoruz.

ROLAND GARROS İÇİN HER SENE KOLEKSİYON TASARLIYORUZ

Tolga Yenigün: Resmi topunun Wilson olduğu Roland Garros’ta birçok yıldız da raketlerinizi kullanıyor. Fransa’daki turnuvada satış anlamında yaptığınız özel bir planlama var mı?

Ari Aker: Wilson, Roland Garros’un ünlü toprak kortları için özel olarak yüksek performanslı toplar tasarlıyor. Turnuvaya özel olarak geliştirilen Roland Garros Clay Court, tüm maçlarda ve çeşitli turnuva öncesi aktivitelerde kullanılıyor. Elbette resmi top sponsoru olduğumuz Roland Garros için her sene bir koleksiyon tasarlamaktayız. Ağırlıklı olarak turnuva tonlarının kullanıldığı bu raketler ve çantalar sınırlı sayıda üretilerek tenisseverlerin beğenisine sunuluyor.

Bunların yanı sıra Wilson’un iddialı olduğu bir diğer ürün grubu olan tekstilde ise fazlasıyla ikonik tasarımlar da göze çarpıyor diyebiliriz. Tabii ki her tenisseverin Roland Garros’a katılım şansı olmayabilir ancak tura ait bir ürüne sahip olma şansı var. Bu nedenle her yıl hem amatör tenisçilerin hem de profesyonel tenisçilerin zevkle kullanacağı bir koleksiyon oluşturarak, Roland Garros ürünlerini herkesin ulaşabileceği bir noktaya taşımış oluyoruz.

Aker ile Gaston, Tolga Yenigün ve Serdar Sözkesen ile bir araya geldi.
Aker ile Gaston, Tolga Yenigün ve Serdar Sözkesen ile bir araya geldi.

PERFORMANS GRUBUNDA TÜRKİYE’DEKİ PAZAR PAYIMIZ YÜZDE 60

Tolga Yenigün: Türkiye’deki satışlarınız ne durumda?

Rıfat Gaston: Türkiye’de 2017 yılından beri Finspor’un Wilson’ın distribütörlüğünü yaptığını düşünürsek yaklaşık 6 yılda gözle görülür bir artış olduğunu söylemek mümkün. Finspor Ailesi olarak Türkiye’de Wilson adına söz sahibi olan tek kurum olduğumuzu dile getirebiliriz.

Finspor mağazaları, ülkenin her yerinde mevcut olan bayileri ve dijital dönüşüme ayak uydurması sonucunda online mecrada da aktif olmasıyla, Türkiye’nin her noktasında bulunan tüm tenisseverlere erişmeyi başardı. Dünyanın en iyi tenis oyuncularının Wilson’ı tercih etmesi, üretilen ürünün kalitesi, kullanılan teknolojiler ve her oyuncu profiline uygun raket üretimi olduğu unutulmamalı. Tüm değişkenleri göz önünde bulundurarak bir sonuca varmak gerekirse, Wilson’un, performans grubunda pazar payının %60’ına sahip olduğunu söylemek mümkün.

Tolga Yenigün: Türkiye’de çalıştığınız veya sponsor olduğunuz tenisçiler hangileri? Bu oyuncuları seçerken hangi kriterlere dikkat ediyorsunuz?

Rıfat Gaston: Tabii ki Türkiye’de desteklediğimiz ürün sponsorluğunu yaptığımız tenis oyuncularımız var. Örnek vermek gerekirse Cem İlkel, Altuğ Çelikbilek gibi kendini kanıtlamış birçok oyuncuya ürün sponsorluğu yapmaktayız. Ancak Wilson olarak genç ve gelecek vaat eden tenis oyuncularımıza destek vermeyi biraz daha ön planda tuttuğumuzu söyleyebiliriz. Burada tabii ki en önemli kriterimiz potansiyel. Potansiyelini gördüğümüz genç oyuncularımıza mümkün olduğunca destek oluyoruz.

KISA ARALIKLARLA KENDİMİZİ SÜREKLİ GÜNCELLİYORUZ

Tolga Yenigün: Son çıkan raket ve top modelleriniz neler?

Rıfat Gaston: Wilson, kısa aralıklarla kendini sürekli olarak güncelleyen bir marka ve az önce bahsettiğimiz Roland Garros 2023 Koleksiyonu’nu ilk sıraya yazabiliriz. Tabii ki bunun dışında senelerdir sürekli olarak Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirilen hassasiyet, hissetme, güç ve kontrol olmak üzere her biri belirli bir performansa odaklanan dört temel raket serisinde dünyanın en iyi oyuncularının kullandığı modellerimiz kısa aralıklarla yeni versiyonlarına evriliyor.

Pro Staff mükemmelliğinin 40. yılını kutlarken yeni versiyonuyla, sahanın her alanında oyuna hükmetmek isteyen oyuncular için olmazsa olmaz Pro Staff v14, profesyonel becerilerle donatılmış güçlü performansla ile çekici tasarımı bir araya getiren Ultra 100 V4.

Ayrıca rekabetçi oyuncular tarafından yaygın olarak kullanılan daha modern, dikey dönüş yoluna daha iyi uyum sağlamak için büyüleyici tasarımı yeni bir düzen ile birleştiren Blade V8, güç, kontrol ve rahatlığın mükemmel sinerjisini sunan Clash V2 ve artırılmış çerçeve sertliğine sahip bir karbon fiber bileşimden oluşan hafif çerçeve ve temas hâlinde bol miktarda hız sağlayan Burn 100 V5 modelleri yakın zamanda güncellenmiş raketler arasında ön plana çıkan performans raketlerimiz.

Bunun yanı sıra tenis topu konusunda da farklı Ar-Ge çalışmaları neticesinde sürdürülebilir performansın sınırlarını zorlayan, %100 geri dönüştürülebilir ambalaj ile tasarlanmış Triniti modelini öne çıkartmak isteriz.

MÜKEMMEL TENİS RAKETİNİ BULMA REHBERİYİZ

Tolga Yenigün: Sizce profesyonel bir oyuncu raket satın alırken en çok nelere dikkat etmeli?

Ari Aker: Wilson, hassasiyet, hissetme, güç ve kontrol olmak üzere her biri belirli bir performans avantajına odaklanan dört temel raket serisi sunuyor. Bir oyuncu raketinden nasıl bir performans beklediğini anladığında, her tür tenisçi için ek bir kişiselleştirme düzeyi sağlayan farklı alternatifler sunuyoruz. Oyun seviyenize en uygun tenis raketini seçmek için, raketin ağırlığına, denge noktasına, kafa büyüklüğüne, kordaj dizilimine ve grip ölçüsüne dikkat etmeniz gerekiyor.

Profesyonel oyuncular kontrol, his ve hassasiyetle oynamalarına izin veren ‘orta boy’ raketler kullanmalıdır. Bu üç avantaj, topa daha bağlı bir his sunarak oyuncuların şutlarına giderken daha güvenli oynamalarına olanak tanır. Blade veya Pro Staff gibi kontrol ve his için optimize edilmiş raketleri kullanmalarını tavsiye etmekle beraber vuruş tarzının da raket seçiminde çok önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var. Tabii ki bu konuda verebileceğimiz en faydalı tavsiye ise bir Finspor mağazasına giderek raketi almadan önce denemeleri ve raket modellerini tenis konusunda gerçek anlamda yetkin ve tecrübeli Wilson sorumlularından dinlemeleri olacaktır.

WILSON 110 YILLIK SÜREÇTE HEP EN İYİLERLE YÜRÜDÜ

Tolga Yenigün: Sizin de bahsettiğiniz gibi Wilson’un marka yüzü hâline gelmiş Roger Federer ve Serena Williams gibi iki tenis ikonunun tenisi bırakmasından sonra ön plana çıkacak belki de dünya bir numarası olacağını düşündüğünüz bir Wilson oyuncusu var mı?

Ari Aker: Wilson 110 yıllık bir tenis markası ve bu bu süreçte her zaman dünyanın en iyi tenis oyuncularıyla birlikte yol yürüdü. Jack Kramer, John McEnroe, Tracy Austin, Arthur Ashe, Billie Jean King gibi birçok tenis ustası zamanı geldiğinde aktif tenis hayatını sonlandırdı. Bu nedenle Wilson yine potansiyeli yüksek oyuncularla yol yürümeye devam edecek. Kısa vadede dünya sıralamasında üst basamaklara oynayacak tenis oyuncularının yanı sıra uzun vadede de tenise damga vuracak oyunculara destek vermeye devam ediyor.

Tabii ki şu an ön plana çıkan tenis oyuncumuz yılın en iyi 5 oyuncusundan biri, geçen yıl Roland Garros Finali, şimdi yine çeyrek final gören Stefanos Tsitsipas’ın yakın gelecekte Grand Slam kazanabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca Lorenzo Sonego, Juan Pablo Varillas, Karen Khachanov ve Nicolas Jarry gibi çok yönlü oyuncularımız olduğunu söyleyebiliriz. Uzun vadede ise hepimizin gerçek anlamda çok inandığı bir oyuncu olan, Roland Garros’ta Daniil Medvedev’i yenen Thiago Seybold Wild.

Ari Aker, Özlem Boztepe, Rıfat Gaston

Ayrıca çok üst düzey bir tenis oyuncusu olduğuna inandığımız Sebastian Korda, ne yazık ki ocak ayında Avustralya’da yarı finalden sonra sakatlandı. Ancak geri dönüşünün daha güçlü bir şekilde olacağını düşünüyoruz. Kadınlarda ise dünya 2 numarası, Avustralya Açık şampiyonu Aryna Sabelenka, dünya 7 numarası Ons Jabeur, 8 numara Maria Sakkari, 10 numara Petra Kvitova, Beatriz Haddad Maia, Jelena Ostapenko, Victoria Azarenka ve Madison Keys, dünya sıralamasında ilk yirmide olan başarılı tenis oyuncularımız.

Dipnot olarak ise gelecek vaat eden ve kısa sürede dünyanın en iyi kadın tenis oyuncusu olacağından neredeyse emin olduğumuz henüz 16 yaşında olan Mirra Andreeva ismini ön plana çıkarmamız da gerekiyor.

Tolga Yenigün: Türkiye piyasasında uzun vadeli planlarınız neler?

Rıfat Gaston: Zirveye çıkmak zordur ama zirvede kalabilmek daha da zordur. Bir numarada kalmak tabii ki bizim için önemli ve zirvede kalmak için sağlıklı, planlı olarak bir büyüme hedeflemekteyiz. Türkiye’nin her noktasına ulaşmak ve tenisin oynandığı her yerde olmak istiyoruz. Wilson olarak bulunduğumuz ağı genişleterek amatörden profesyonel tenisçiye kadar herkese ulaşmak öncelikli hedefimiz. Bunun yanı sıra sosyal sorumluluk projelerimizi artırarak devam ettirmek istiyoruz.

PADELİN GELİŞİMİNE GEREKEN ÖNEMİ VERİYORUZ

Tolga Yenigün: Kapanışı padel ile yapalım… Dünyada popülaritesini sürekli artıran padel oyunu Türkiye’de hangi noktada? Bugün padele başlamak isteyen bir sporsever gerekli ekipmanı temin edebilir mi?

Rıfat Gaston: Padel, dünya çapında 20 milyondan fazla oyuncuyla tam anlamıyla viral olmaya başlayan süper eğlenceli serbest zamanı en iyi değerlendirme şekli diyebiliriz.  Meksika’da doğan ve İspanya ve Güney Amerika’da çok büyük kitlelere yayılmaya başlayan padel, Avrupa’da da popülaritesini hızlı bir şekilde artırmaya devam ediyor.

Türkiye’de henüz istediğimiz seviyelere geldiğini söylememiz pek mümkün değil ancak yavaş yavaş popülerleşmeye başladığını görmek sevindirici bir durum. Tabii ki Türkiye’deki sorun hem kort sayısının azlığı hem de padel sporunda yetkin hoca sayısının yetersiz olmasıyla alakalı olduğunu belirtmek gerekiyor. Ancak dediğimiz gibi yavaş yavaş padel kortları açılmaya başladı ve bazı tenis hocalarının belli başlı eğitimlerle padel sporuna geçiş yaptığını görüyoruz.

Wilson, uzun süredir padel konusunda hazırlıklarını sürdürüyor. Ekipman konusunda sorun yaşanmaması için gerekli tüm çalışmalar yapıldı diyebiliriz. Padel sporunun Türkiye’de gelişmesi için de gerekli destekleri veriyoruz.

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir