1. Anasayfa
 2. ATP

OSMAN TURAL: “TENİSİ ‘BEN’ DEĞİL, ‘BİZ’ ANLAYIŞI İLE YÜKSELTECEĞİZ!

OSMAN TURAL: “TENİSİ ‘BEN’ DEĞİL, ‘BİZ’ ANLAYIŞI İLE YÜKSELTECEĞİZ!
0

Türk tenisinin en parlak dönemine imza atan Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) eski başkan Osman Tural, göreve gelmesi halinde yapacaklarını Kort için anlattı… Türk tenisinin üzerindeki kara bulutları dağıtacağına emin olduğunu belirten Osman Tural, yeni dönem için şimdiden kolları sıvadı… Gelin Osman Tural’ın tekrar Türk tenisinin başına gelmesi halinde öncelik vereceği projeler ve detaylarını kendisinden dinleyelim.
 
TOLGA YENİGÜN / KORT ÖZEL

Öncelikle geçen hafta kaybettiğimiz ülkemizin gururu tenis antrenörümüz Can Üner’e Allah’tan rahmet yakınlarına ve tüm tenis camiasına başsağlığı diliyorum. Can iyi bir antrenör olmasının yanı sıra insanlığı, çalışkanlığı ve azmi ile tüm camiaya örnek olmuş, yeri zor doldurulacak antrenör kardeşimizdi. Yeni tenisçiler yetiştirmek nasıl hedefimizse Can gibi idealist çalışkan antrenörler yetiştirmek de bizim en önemli görevimiz olacaktır.


 
ÖNCELİĞİMİZ KULÜPLERİN ARAZİ PROBLEMLERİ
 

– Kulüplerimiz Tenis Federasyonu’nun yapı taşıdır. Hatırlatmakta fayda var, spor kulübü dernekleri bir araya gelerek TTF’yi oluşturur. O yüzden Federasyon’u oluşturan kulüpler esasında Türkiye Tenis Federasyonu’nun da gerçek sahibidir.

Kulüplerin var olan arazi problemlerini, güçlü bir başkan profiliyle, devlet ve belediyelerle işbirliği içerisinde çözüme kavuşturmalıdır ve Federasyon yöneticilerin kulüpleri ancak dört yılda bir (seçimden seçime) hatırlayan anlayıştan vazgeçilmelidir.
 
TESCİL VE VİZE İÇİN BEDEL ALINMAYACAK

– Federasyon oluşturacağı sponsorluk gelirleri ile önce temel taşı olan kulüpleri ayakta tutmalıdır. Ben TTF Yönetim Kurulu Üyeliğim ve Başkanlığım dönemlerinde kulüplerle beraber çalıştım, onlarla çok sık bir araya geldim. Benim Başkanlığım döneminde taahhüdümdür: Kulüplerden tescil ve vize için bir bedel alınmayacak. Bunun yanında ‘senyör turnuvası’ yapan kulüpler TTF’ye katkı payı ödemeyecek.
 
Takım şampiyonasına katılan kulüplerden katılım için katkı payı alınmayacak; aksine biz onlara turnuva yaptıkları ve sisteme katılım sağladıkları için destek vereceğiz.
 
Performans turnuvası düzenleyen kulüplerimizin masraflarını minimuma indirmek için gerekli olan top, hakem ücreti, su vb. giderler Federasyon tarafından karşılanacaktır. Federasyonun bütçesi bu destekleri karşılayacak güçte olmakla birlikte, biz bunu sponsor marifeti ile çözeceğiz.

Oyuncu, kulüp, hakem ve antrenörlerden tescil ve vize ücreti alınmayacak.


 
KRİTERLER NET OLACAK, TESİS YAPANA YER BULACAĞIZ
 
– Talimatlar, wild card kriterleri net anlaşılır bir şekilde yayınlanacak ve eksiksiz uygulanacaktır.
 
– Bunun haricinde biliyoruz ki tüm kulüplerimizin kiracı oldukları arazilerde arsa sahipleri ile sıkıntıları var. Bu konuda bundan önceki çalışmalarımda olduğu gibi bu konuyu ilk sıralara alarak uzun vadeli çözümler yaratacağım. Yerinden edilmiş eski kulüplerimizi ayağa kaldırmak ve yeni tesis kazandırmak isteyen müteşebbisler için de tenis tesisleri yapabilecekleri arsalar bulacağız.
 
ANTRENÖRLERE YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA ÖZEL EĞİTİMLER VERECEĞİZ
 
– Türk tenisinin ilerlemesi için en önemli yapı taşlarından biri de antrenörlerimizdir. Antrenörlerin eğitimine yeteri kadar destek olunduğunu düşünmüyorum. Türkiye’nin her bölgesindeki antrenörlerimizi, kendi seviyelerini göz önüne alarak düzenli olarak; gerek yurt içerisinde gerekse yurt dışında eğitimlere ve kurslara tabi tutacağız.
 
Uluslararası arenada tur antrenörlüğü yapabilecek başarılı antrenörler belirlenen dönemlerde, masrafları federasyonumuzca karşılanacak şekilde yurt içi ve yurt dışı eğitimlere yollanacaktır. Sporcu yetiştirmek için proje ve planını federasyona sunan tüm antrenörlere maddi – manevi her türlü destek sağlanacaktır.


 
Başarılı sporcu yetiştiren, milli takıma sporcu yetiştiren antrenörler maddi olarak da desteklenecek ve sporcu yetiştirmek özendirilecektir. Antrenörlere yabancı dil eğitimi için ücretsiz kurs imkanı sağlanacaktır.
 
– Velilerin tenis sporunun en önemli destekçisi ve kaynağı olduğunu unutmadan, kurullar oluşturmak suretiyle, onları yönetime ortak etmek hedeflenecektir.
 
SENYÖR TENİSİNİ ESKİSİ GİBİ SENYÖR TENİSÇİLER YÖNETECEK
 
– Türk tenisinde yıllardır potansiyeli tam olarak ortaya çıkarılmamış ve değeri bilinmemiş ‘senyör tenisi’ için çok büyük yenilikler yapacağız. Bunu ilk defa buradan senyör tenisçilerimiz ile paylaşmak istiyorum. Son yıllarda görüldü ki Federasyon, senyör tenisinin gelişimini maalesef ki sağlayamadı! Senyör tenisinin yönetimini eskiden olduğu gibi tekrar senyör tenisçilere vereceğiz.

2010’lu yıllardan önce olduğu gibi Veteran Tenisçiler Birliği’ne benzer bir yapının tekrar kurulması için tüm desteği vererek, senyör tenisinin bu yapı tarafından bağımsız olarak yönetilmesini sağlayacağız.
 
– Senyör milli takımlarına seçilen senyör oyuncularımıza, performans milli takım oyuncularına göstermiş olduğumuz hassasiyetle; malzeme, kamp, ulaşım, konaklama ve harcırah vb. konularda tam destek vereceğiz.


 
KORTU OLMAYAN İL KALMAYACAK
 
Doğu illerinde ve tenisin gelişmediği, kort dahi olmayan diğer şehirlerde tesisleşmeye destek olacağız. Yeni tenis kortları hizmete sokulacak. Aynı zamanda ihtiyacı olan ve sisteme destek veren kulüplerimize tel çekme makinası, top atma makinası, düzenli malzeme yardımı (top, raket, file vb.) Federasyonumuzca yapılacaktır.
 
SADECE ERKEKLER YÖNETMEYECEK, KADIN KOTASI GELECEK
 
– Yönetim kurulu ve diğer kurullarda kadın kotası getireceğiz. Yönetim kurulumuzda en az 3 kadın yönetici bulunacak ve bu kuralın kalıcı olabilmesi için ana statüye eklenmesini genel kurulda delegelerimizin onayına sunacağız.
 
– Tohm’dan Türkiye genelinde bütün sporcuların yararlanabileceği adil yeni ve etkin bir uygulamaya geçiş yapılacaktır. Avrupa’da ve dünyada derece yapmış oyuncularımız da artık Tohm yapısının bir parçası olacaktır.
 
– Tenis kariyerine üniversitede devam edecek olan sporcularımız için Federasyon içerisinde oluşturulacak (yurt dışı okul danışmanlığı) özel bir birimde bütün lisanslı sporcuların eğitim ve sportif kariyer planlamalarına (yurt dışı burs) yardımcı olabilecek bir uzman çalıştırılacak.
 
Özetle tenisimizi bıraktığımız zamanki ışıltılı günlerine kavuşturmak için tüm gücümüz ve bilgi birikimimizle ekip olarak çalışmaya başladık. Türk tenisi için şimdi yükselme zamanı…

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir