1. Anasayfa
 2. ATP

Tenisin Pandemi Mücadelesi – Kortdergi.com

Tenisin Pandemi Mücadelesi – Kortdergi.com
0

Tenis camiası,  küresel salgın koronavirüs’ten (Covid-19) etkilenen spor dallarından biri oldu. Buna rağmen tenise ilişkin göstergeler ümit verici olarak görülmektedir. Uluslararası Tenis Federasyonu’nun 2019’daki raporuna göre; (ITF Global Tennis Report 2019) dünya nüfusunun % 1.17’si tenis oynuyor. Dünyada 87 milyondan fazla tenisçi bulunmaktadır.

Küresel olarak tenis oynayan nüfusun % 92’den fazlası Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya olmak üzere 3 bölgeden gelmektedir: Kıta olarak Asya, dünya tenis nüfusunun % 37,9’una (33 milyon) katkıda bulunan en fazla tenisçiye sahip. Dünya genelinde 137 ülkede 71.263 tenis kulübü bulunmaktadır ve tenis kulüplerinin % 85’inden fazlası 3 bölgede Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da bulunmaktadır.

Tenis oyuncu nüfusunun % 46,9’u kadınlardan oluşmaktadır. Kuzey Amerika, erkeklerin oynadığından daha fazla kadına sahip tek bölgedir (% 54,5). Dünya genelinde tenis kortlarının % 90’ından fazlası Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika olmak üzere 3 bölgede bulunmaktadır ve toplam kort sayısı 489.135’dir. Dünya çapında çalışan 163.548 tenis antrenörü bulunmaktadır ve bu antrenörlerin % 65’inin Avrupa kıtasından olduğunu hatırlatalım. Dünyadaki tenis antrenörlerinin % 21,4’ü kadındır. Kuzey Amerika, % 28,7 ile kadın antrenörlerinin en fazla olduğu yerdir.

Dünyada milyonlarca aktif ve pasif katılımcıya sahip olan tenis sporunun da küresel salgından etkilenmemesi beklenemezdi. Fakat tenis camiası olası bir krize karşı, kriz esnasında ve sonrasında yapılacaklarla ilgili hazırlıklarını yapmış görünmektedir. Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF), koronavirüs pandemisi nedeniyle bugüne kadar 900’den fazla turnuvanın ertelendiğini ve personelinin yarısını ücretsiz izne çıkardıklarını açıkladı. İngiltere merkezli organizasyonda çalışanlar maaşlarının yüzde 80’ini devlet fonundan alabilecek.

Koronavirüs ekonominin her kesimine zarar verirken, küresel bir salgının ortasında tenis camiasının baş aktörlerinin tepe yönetimleri de zamanında yaptırdıkları sigorta poliçeleri ile rahat nefes aldı. Her yıl haziran ayının sonunda Londra’da yapılan dünyanın en prestijli tenis turnuvalarından Wimbledon, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez koronavirüs sebebiyle ertelendi. Bu kararın alınmasına yardımcı olan konu ise, turnuvayı düzenleyen All England Lawn Tennis and Croquet Club’ın 17 yıl önce turnuvanın salgın nedeniyle iptal edilmesine karşın bir sigorta poliçesi yaptırmış olmasıydı. Böylelikle 141 milyon dolar sigorta şirketinden karşılanmış ve zarar edilmemiş oldu.

ATP / 2020 Şampiyonları

Büyük Britanya, Kanal Adaları ve Man Adası’ndaki ulusal tenis yönetim organı olan The Lawn Tennis Association (LTA), devam eden koronavirüs krizinin etkisiyle İngiltere’de teniste bulunanları desteklemek için milyonlarca liralık ek fon ve önlem paketini açıkladı. Bu kapsamlı paket, tenis salonları, antrenörler, yetkililer ve oyunculara yaklaşık 20 milyon pound değerinde ek destek sağlayacak. Sağlanan bazı finansal destek hibeleri ve kredileri karşılığında, bu süre zarfında ekstra LTA desteğinden yararlanan koçlar, mekânlar ve oyunculardan, spor ve yerel topluluklarına katkıda bulunmak için zaman ayırmaları istenmektedir. LTA’nın Big Tennis Weekend’in ücretsiz açık günleri, çocuklar için LTA Gençlik oturumları düzenlenmesi, LTA Rallisi’ne katılım ve okullarda koçluk faaliyetleri gerçekleştirmeleri de önemli katkılardan bazılarıydı.

LTA ayrıca, koronavirüs’le mücadele için ulusal ortak çabada da önemli bir rol oynadı. Nisan ayının başında LTA, ‘Evde Tenis’ kampanyasını başlatmasıyla farklı bir sektörün de yolunu açtı. Kampanya hem fiziksel hem de zihinsel refahı teşvik etti ve her yaştan ve yetenekten yüz binlerce insanın evlerinden tenis oynamasına yardımcı oldu. Kampanya kapsamında LTA, yardım ortağı Street Games tarafından bu konuda imkânı olmayan çocuklara evde tenis oynayabilmeleri için dağıtılmak üzere binlerce raket ve tenis etkinlik kartı bağışladı.

Oyuncular açısından sosyal mesafeye uygun olan spor branşlarından tenisin kısa zamanda akıllı hamlelerle tekrar kaldığı yerden başlamasını temenni ediyor, kriz sürecinde alınan tedbirler ve cesaretli kararların meyvelerini en kısa zamanda toplayarak yeniden kortların açılacağını ümit ediyorum.

Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu
Fırat Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir