1. Anasayfa
 2. ATP

Yağmurlu bir günde… – Kortdergi.com

Yağmurlu bir günde… – Kortdergi.com
0

27 Ağustos 2018 – 15:36 – Güncelleme: 27 Ağustos 2018 – 15:46

Çoğu kez televizyonlarda ya da canlı olarak gittiğimiz turnuvalarda yağmur yağdığına tanık olmuşuzdur. Peki yağmurlu günlerde, özellikle maç zamanı oyuncuların günü nasıl geçiyor?

 

Öncelikle yağmurlu günleri oyuncular pek sevmez. O günün uzun bir gün olacağını bilirler. Maç oynamak için beklemek pek kolay değildir. Oyuncu ister istemez kafasında maçı düşünür. Bu da bazen oyuncunun üzerinde istenmeyen bir baskı yaratır. Bir an önce korta girip maçı oynamak ister. Fakat yağmurlu bir günde neredeyse tüm program değişir ve maçın oynanacağı saat sarkar. Bazen maça başlamadan yağmur başlamış olduğu için maçın saatini birkaç saat sonraya alırlar. Bazen de maç başladıktan sonra yağmur başlar ve maç, gün içinde başka bir saate ertelenir. Hatta ve hatta bazı durumlarda maç ertesi güne sarkabilir.

***

Öncelikle maç içindeyken yağmur yağmaya başladığında neler yaşandığına bakalım. Diyelim ki; maç başladı ve ilk setin ortasında yağmur etkisini gösterdi ve maç durdu. Oyuncular ilk olarak yağmur çok şiddetli değilse birkaç dakika kortta bekletilirler. Yağmur durmazsa kortun dışına çıkarlar ve başhakemin maçın başlaması için belirleyeceği saati beklerler.

***

Bazı günlerde yağmurun yağması skor olarak geride olan sporcu için avantaj olabiliyor. Sporcu korttan çıktığı için antrenörü ile konuşma şansı oluyor. Nerelerde hata yaptığını ve hangi taktikle oynaması gerektiğini konuşup kararlaştırabiliyor. Oyuncu da bu süre zarfında birazcık rahatlama şansı bulabiliyor ve korta geri döndüğünde bambaşka bir oyuncu olabiliyor. Sabah 10’da başlayan bir maç bazen akşam 8’e kadar bile sarkabiliyor bazen. Bazen de maçın ortasında yağan yağmur, gün boyunca durmadığı için maç ertesi güne sarkıyor. Maçın skoruna göre bu bekleyiş stresli bir bekleyiş olabiliyor. Bazen maçın bitmesine sadece 2 puan kalmış olabiliyor, bazen bir set, bazen ise 1 oyun kalmış olabiliyor. Genellikle bu şekilde maçın bitmesine az kaldığında oyuncu o akşam maçı kafasında bir film gibi oynar. Ve ertesi gün hangi taktikle korta çıkması gerektiğini düşünür.

***

Peki maçlar hiç başlamadan yağmur yağdığında ne oluyor? Yağmurun şiddetine göre başhakem gün içinde maçların saatini devamlı ertelemek durumunda kalıyor. Oyuncular bazen otellerine giderek dinlenip maç saatini bekliyorlar. Bazen de eğer maçları 1-2 saat içinde başlayacak gibiyse kulüpte maçlarını bekliyorlar.

***

Yağmurlu günler gününe göre oyuncuyu pozitif veya negatif olarak etkileyebiliyor. Yağmur da diğer etkenler gibi tenisin içinde olan ve yaşanması gereken durumlardan sadece bir tanesi. Herkes ister ki şartlar her zaman mükemmel olsun. Hele ki tenis gibi neredeyse her hafta farklı şartlarda oynanan bir sporda bu mükemmelliği bulmak çokta kolay değil. O yüzden yağmur da, güneş de, soğuk da, sıcak da…  Hepsi oyuncular için, tenisin tuzu biberi.

*: Bu yazı, Kort Dergi, 17’nci sayısında yayımlanmıştır.

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir