1. Anasayfa
 2. KORT DERGİSİ

İpek Öz: "Antrenörümüz yok!"

İsveç'te düzenlenen toplam 40 bin dolar ödüllü Ystad Turnuvası'nda profesyonel kariyerinin en önemli şampiyonluğuna ulaşan İpek açtı ağzını yumdu gözünü...

İpek Öz: “Antrenörümüz yok!”
0

Türk tenisinin yeterince başarılı olamamasının antrenör eksikliğinden kaynaklandığını ifade eden milli tenisçi İpek Öz, “Tenisi herkes oynayabilir ama profesyonel olabilir mi? Bu, gerçekten soru işareti. Tesislerimiz gayet güzel ancak içi boş!” diyor.

KORT ÖZEL

İsveç’te düzenlenen toplam 40 bin dolar ödüllü Ystad Turnuvası’nda profesyonel kariyerinin en önemli şampiyonluğuna ulaşan İpek, Türkiye’nin de dünyaca ünlü raketlere sahip olabileceğine inandığını ama Türk antrenör sıkıntısı yaşadıklarını söyledi.

Sporcuların, antrenör eksikliği nedeniyle yurt dışına yöneldiğini ve bunun maliyetleri çok yükselttiğini anlatan İpek, Türk tenisi için önemli tespitlerde bulunduğu sözlerine şöyle devam etti:

“Kesinlikle antrenörümüz yok. Türk tenisinde sorun burada. Türk antrenör sıkıntısını çok yaşıyoruz ve yurt dışına yönelmek zorunda kalıyoruz. Piyasa çok pahalı. Antrenörlerin günlük ücretleri 200 Euro’dan başlıyor. Çok fazla para harcamanız gerekiyor.

MALİYETLER ÇOK FAZLA

Tenisi herkes oynayabilir ama profesyonel olabilir mi? Bu, gerçekten soru işareti. Tesislerimiz gayet güzel ancak içi boş! Türk antrenör lazım. Romanya’dan antrenör getiriyorum. Maaşını veriyorum ama tüm masraflarını da ben karşılıyorum. Maliyetler bu şekilde çok yükseliyor. Böyle çok büyük bir sorunumuz var. Bilinçli antrenörlerle ve antrenmanlarla çok iyi tenisçilerin çıkabileceğini düşünüyorum. Yurt dışında tanınan bir antrenör olmak isteyen insanlar lazım.

Ben antrenör bulurum. Bana antrenör veren biri yok, tüm takımımı kendim oluşturmam gerekiyor. Bu çok zor. Sponsorluk kısmı daha da zor. Bir senede ortalama 120-130 bin dolar harcıyoruz. Bunu karşılamak çok zor. Bunu şirketlere anlatıyoruz, bir şey duydum ve bayağı üzüldüm. ‘Güreşçi olsan sana tüm parayı akıtmıştım ama maalesef bu tenis’ dedi. Tenis sadece Türkiye’de çok popüler değil. Bu yüzden hiç kimse yardım etmek istemiyor. Ön yargı var. Sanırım bunu yıkmamız gerekiyor.

AİLELERİN ÖNEMİ

Ailenin çocuğu rahat bırakması ve tenisten zevk aldığını öğretmesi gerekiyor. Alcaraz’ı herkes niye çok sempatik buluyor? Çünkü kortta gülüyor, onun zevk aldığını görüyoruz. Onu izleyen insan da kendisini iyi hissediyor. Çok güzel şeyler yapıyor. Keyif alarak yapmış ki hiç kasılmıyor. Yaptığı işten çok memnun. Ailenin ve antrenörün çocuğa bunu aşılaması gerekiyor. Zevk almak çok önemli.

İSVEÇ’TEKİ ŞAMPİYONLUK ÇOK GÜZELDİ

İsveç’teki şampiyonluk benim için çok güzeldi. Son 1 ay çok güzel geçti. Emeklerimin karşılığını aldığım bir hafta oldu. Aldığım üst üste güzel sonuçlarla öz güvenim arttı. Böyle giderse yani böyle bir turnuvada iyi sonuç almam hâlinde ABD Açık’a kesin gidiyorum. İlk hedefim Grand Slam elemelerine geri dönmek. Umarım çok güzel yerlere giderim. Şu an çok keyif alıyorum. Bu formumun Olimpiyatlar’a kadar gitmesini çok istiyorum.

GRAND SLAM KAZANMA HAYALİ

Dünyaca ünlü tenisçimiz şu anda da olabilir. İki sene önce aynı turnuvalarda oynadığımız tenisçileri şu an ilk 20’de görüyoruz. Bu, çok ütopik bir şey değil. Hepimizde bu kapasite var. 2-3 seneye neden olmasın. Bir gün bunun olacağına inanıyorum. Benim hedefim ilk başta kendi en yüksek sıralamamı geçmek. İkinci hedefim ilk 150. Sonra ilk 100, Grand Slam ana tablosu ve orada kalıcı olmak. Nihai hedefim ise tabii ki Grand Slam kazanmak.”

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
masters-no-5-zverev.jpeg

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir