1. Anasayfa
 2. KORT DERGİSİ

DURU SÖKE: Kararlı...

DURU SÖKE: Kararlı…
0

“2022 yılında 16 yaşımdayken ITF Junior dünya sıralamasında 245 numaraya kadar yükseldim. Şimdi 2023’e girdik ve 17 yaşımdayım. Bu yıl benim için çok önemli bir yıl ve bu sene içerisinde adımı en yukarılara taşımak için mücadele edeceğim.”

RÖPORTAJ VE FOTOĞRAFLAR: SERDAR SÖZKESEN

Son 1.5 yıldır yaptığı çıkışla dikkatleri üzerine çeken ve potansiyeli ile Türk tenisinin parlayan yıldızlarından olan 17 yaşındaki Duru Söke, performansının üzerine koymaya kararlı…Kendisini büyük bir savaşçı olarak tanımlayan genç oyuncumuza kulak verelim…

– İki sene önce bu zamanlarda seninle röportaj yaptığımızda Tennis Europe özelinde ilk 20 hedefini gerçekleştirdiğini söylemiş ve sonraki hedefinin de ITF Junior’da yine ilk 20 olduğunu belirtmiştin. O günlerde tenisi, ‘serüven’ olarak tanımlayan Duru Söke’nin serüveninde neler değişti ve Duru şu an hayal ettiği yerde mi?

– Tennis Europe turunu hedeflediğim yerde bitirdiğim için, ITF Junior turnuvalarına ayrı bir heyecanla başladım. 2022 yılında 16 yaşımdayken ITF Junior dünya sıralamasında 245 numaraya kadar yükseldim. Şimdi 2023’e girdik ve 17 yaşımdayım. Bu yıl benim için çok önemli bir yıl ve bu SENE içerisinde adımı en yukarılara taşımak için mücadele edeceğim.

– 2021 ve 2022’de Billie Jean King Cup’ta da oynadın. Milli Takım bünyesinde oynamak nasıl bir duyguydu? Bu turnuvalar sana neler kattı?

– Benim için milli takım turnuvalarının her zaman ayrı bir değeri vardır. O formayı giydiğim zaman içimden çıkan canavarı kimse durduramaz! (Gülerek) 2021’de katıldığım Billie Jean King Cup benim için çok güzel ve özel bir tecrübe olmuştu. 2022’de çok daha deneyimli ve rahattım. Ülkemizi dünya beşincisi yapıp bunun gururunu yaşamak çok güzeldi.

– Antalya’da olduğun sürelerde profesyonel seviyede maçlara da çıkıyorsun. 2023’te hem Junior hem de profesyonel tur maçlarını bir arada mı götüreceksin?

– Önceliğim, adım adım ilerlemek olduğu için tabii ki junior serüvenimi sonuna kadar götüreceğim; fakat aynı zamanda bu sene WTA puanı almak da çok istiyorum ve bunu yapabileceğime inanıyorum. O yüzden elimden geldiğince ITF’te pro seviyede maçlar da oynayacağım. Bunun için kulübüm de bana yardımcı oluyor.

– Tamamen profesyonel tura geçmeden önce ITF Junior’da gerçekleştirmeyi istediğin bir hedef var mı?

– Gerçekleştirmeyi en çok istediğim hedeflerim arasında, Junior Grand Slam’leri oynamak var. Bu sene bu büyük turnuvalarda yer alıp, sezon sonunda ABD Açık’ta ya da önümüzdeki sene slam’lerde oynamak ve derece yapmak istiyorum. Büyük organizasyonlarda hem adımı hem de ülkemizi herkese duyurmak istiyorum.

– Turnuvalarda babanın her zaman yanında olduğunu görüyoruz. Maçlar öncesinde ya da sonrasında babanla çeşitli ritüeller ya da buna benzer şeyler yapıyor musunuz?

– Babam bugüne kadar hem doğrularım hem de yanlışlarımda sürekli arkamda durdu, kortun çevresinde babamı görmek bana ayrı bir hırs veriyor. Özel olarak bir ritüelimiz olmasa da sanırım maçımdan önceki sihirli öpücükleri bana yardımcı oluyor. (Gülerek) Bana verdikleri destekten dolayı aileme ve sonrasında MTA’daki antrenörlerime çok teşekkür ederim.

*: Bu röportaj ilk olarak, Kort Dergisi’nin Ocak 2023 (43.) sayısında yayımlanmıştır. 

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir