1. Anasayfa
 2. KORT DERGİSİ

Murat Toloğlu: Tenisi aydınlatıyoruz!

Murat Toloğlu: Tenisi aydınlatıyoruz!
0

2016’dan bu yana Türkiye’de başta tenis olmak üzere spor kulüplerinin aydınlatmalarını yapan elektrik mühendisi Murat Toloğlu’nun en büyük hedefi, kulüplerin daha fazla ilgi duyulan bir yer olmalarına yardımcı olmak ve hizmetlerini yurt dışına çıkarmak…

RÖPORTAJ: SERDAR SÖZKESEN

 • Bu röportaj ilk olarak Kort Dergisi’nin 49. sayısında (Kasım 2023) yayımlanmıştır. Türkiye’nin tek tenis dergisini, Türk Telekom e-dergi uygulaması üzerinden de indirip okuyabilirsiniz…

“Levent Tenis Kulübü’nden daha önce tanıdığım tenis antrenörü Atıf Kızıl Hocamın yönlendirmesiyle aydınlatma işine girdim. Dolayısıyla ilk projem Levent Tenis Kulübü’ndeki 1 (merkez kort) ve 6 nolu kortların aydınlatması oldu. Kulüp de bana destek verdi, güven duydu ve onlara mahcup olmadan işimi layıkıyla yaptım. 7 yıldır bu iki kortta hiçbir sorun çıkmadı ve gece maçları, antrenmanları oynanmaya devam etti. Amatörce başlattığım bu işte artık daha profesyonelce hareket ediyor ve kulüplere hizmet ediyorum.

BÜYÜK KULÜPLERLE ÇALIŞTIK

Sonuçta yeni bir işi ve yeni bir markayı piyasaya sunmak ve devamını getirmek hiç kolay olmuyor. Bizim aydınlatmalarımız LED modele sahip ve kullanması da son derece kolay. Diğer emsallerine kıyasla çok daha az enerji tüketiyor ve kulüplere mali açıdan fazla yük olmuyor. En büyük avantajları ise bakım dertlerinin olmaması. Çünkü kullandığımız LED projektörler uzun ömürlüdür.

Levent Tenis Kulübü’ndeki aydınlatmaları gören Optimum Tenis Akademisi Yöneticisi Ahmet Demirkol da listemize dahil oldu ve onlara da 3 toprak kort için LED aydınlatma kurduk. İşimizdeki başarıya bağlı olarak referansımız artınca Manavgat Tenis Kulübü de bize ulaştı ve onların da 3 tane toprak kortuna aydınlatma sağladık.

Bizim sektörde en büyük gelişmemizi sağlayan proje, TED Spor Kulübü’ne yaptığımız hizmet oldu. Bu külüpte uzun yıllardır kapalı kortlarının ışıklandırılmasında büyük sıkıntılar vardı. TED’de uzun yıllardır uluslararası turnuvalar düzenleniyordu ve özellikle akşam maçlarında oyuncuların memnuniyetsizliği hakimdi. Sonuçta bu tarz kulüplerdeki turnuvaların oynatılma kriterleri var. En başta da aydınlatma büyük bir öneme sahip. Dolayısıyla kulüp yöneticileri de bu durumdan rahatsız oldukları için bana ulaştı. 2017’de önce demo hazırladım ve beğendiler. Ardından 3 sert kortunun aydınlatmasını yaptık ve o günden bugüne hiçbir sorun yaşamadılar.

FARKLI SPOR DALLARI DA HİZMETLERİMİZ ARASINDA

Kısa zamanda Türkiye’de ne kadar uluslararası turnuva varsa, global kurallara göre bu kulüplerin aydınlatmalarını biz yapar olduk. İstinye’de Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) Eğitim Tesisleri, Ankara’da TTF’nin yeni yapılan Eğitim Tesisleri de hizmet listemize dahil oldu. Ankara’dan yine Topspin Tenis Akademisi’nde 9’u açık, 4’ü kapalı olmak üzere 13 kortunun da aydınlatmasını yaptık. Bu kulüp yakın zamanda büyük bir tesis daha açacak ve orası için de görüşmelerimiz devam ediyor.

Türkiye’de en çok uluslarası turnuva düzenleyen MegaSaray Tenis Akademisi’nde de iki tanesi tribünlü, toplamda 16 tane kortunun aydınlatmasını sağladık. Yakın zamanda Çekmeköy’de açılan Inventist Akademisi’ne dikkat çekmek istiyorum. Dünyada eşi benzeri az olduğunu düşündüğüm ve başında da Koray Gürbüz adında bir senyör tenisçinin olduğu bu kulüpte her türlü raket sporu mevcut. Tenisin yanı sıra squash, badminton, masa tenisi, basketbol, voleybol, jimnastik, trambolin, yüzme, eskrim, tırmanış, snooker gibi sporlar da mevcut. Bu tesislerin de tüm sportif alanlarının (soyunma odaları, koridorlar, seminer salonları, çevre dahil) aydınlatmalarını şirketimiz üstlendi.

Bugüne kadar teniste her türlü aydınlatmayı yaptık . Açık kort, balon kort, stadyum aydınlatmasına ek olarak evlere de aydınlatma sistemi kurduk. Kamu kurumlarını da portföyümüze aldık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Florya’daki Atatürk Ormanı’ndaki tenis kortlarının da 5’ini aydınlattık.

Tenisten ayrı olarak diğer spor dallarının da aydınlatmalarını yaptık ve gün geçtikçe daha da büyüyoruz. Farkındalığı arttırdık ve müşteri memnuniyetiyle de işlerimize daha bir sarılıyoruz. Bu da bize daha güzel geri dönüşler getiriyor.

TENİS AYDINLATMASI KOLAY DEĞİL

Tenis aydınlatması dışarıdan görüldüğü gibi kolay değil. Tenis topu 7 cm çapında bir cisim ve 250 km’ye kadar hızla hareket ediyor. Sonuçta tenis topunu görmekle basketbol ya da futbol topunu görmek arasında dağlar kadar fark var. Servis atan biri karşısında o topu görecek, takip edecek ve yarım saniye içerisinde topa doğru zamanda doğru açıyla vuracak… Yani hiç kolay bir şey değil ve burada görmek çok önemli. Topun hareket ettiği bütün alanda aydınlatmanın homojen olması ve rahatlıkla insanların görmesini sağlayacak konforu sağlaması gerekiyor.

Dolayısıyla 40 yılı aşkın süredir tenis oynayan birisi olarak dünyada aydınlatmada ne kullanılıyorsa biz de aynısını kullanıyoruz. Uluslararası turnuvalarda mesela TV yayını olacaksa onun getirdiği ölçülere göre aydınlatma sistemini kurmanız gerekiyor. Slow motion gibi, elektronik sistemler, şahin gözü (hawk eye) gibi uygulamaların doğru ve verimli bir şekilde çalışması için muhteşem bir aydınlatma sistemine sahip olmanız gerekiyor. Enstantene arttıkça ihtiyacınız olan ışık da artıyor.

MODERN TEKNOLOJİYİ KULLANIYORUZ

Hobi seviyesinden, yeni başlayanlara ve ATP, WTA seviyesine kadar çok kademe var. Biz de bu noktada ihtiyaca göre araştırmalar yaparak bilgi birikimimizle müşterinin kafasındaki tüm sorulara cevap veriyoruz. Ardından müşterinin ihtiyacına uygun bir altyapı proje çalışması (bilgisayarlarda 3 boyutlu bir şekilde) yapıyoruz. Kortun her noktasında nasıl bir aydınlatma olacağı, oyuncuların, seyircilerin, kameraların üzerine hangi şiddette ışık geleceği, kamaşma ya da yansıma olup olmayacağı gibi kriterleri göz önünde bulunduruyoruz. Teklifimiz kabul edildikten sonrasında üretim aşaması başlıyor, sonrasında renk sıcaklığı gibi etkenler devreye giriyor ve teknik olarak yerinde uyguluyoruz. Uzun bir süreç oluyor ve sonunda müşterinin isteğine göre hizmetimizi tamamlıyoruz.

Son olarak yurt dışına açılma isteğimden de bahsetmek istiyorum. Spor aydınlatması pazarında her türlü branşa hizmet etmek ve markamızı daha tanınır hâle getirmek amacındayım. Türkiye’de özellikle tenis pazarında sistemimiz oturdu ve güçlü referanslarımızla da iyi bir piyasaya sahibiz. Raket sporları ve diğer branşlarda da zamanla daha fazla farkındalık oluşturacağımıza eminim. Büyük tesis referanslarımızı artırmak da diğer hedeflerimiz arasında.”

Bu Habere Tepkiniz Ne Oldu?
 • 9
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir